Huuhkajien maalitykki viimein pelikunnossa – Pelasi kuukausia puolitehoilla kipujen kanssa

Kasper Hämäläisellä on ollut iso rooli Huuhkajissa. Edellisestä A-maaottelusta on tosin kulunut jo kauan.
Hämäläinen, 32, pelasi edellisen kerran Huuhkajapaidassa syksyllä 2017. Sen jälkeen kokenut hyökkääjä on joutunut jättämään monta maajoukkuereissua väliin loukkaantumisten takia. Viimeisin vaiva häiritsi hyökkääjää pitkään.
– Se oli vähän pidempään vaivannut. Pieni juttu, mutta häiritsi juoksemistani ja liikkumistani. Koetin vaan klaarata sen ja pelasin puoli vuotta puolitehoilla. Ei pystynyt antamaan 100 prosenttia. Sitten oli vaan pakko jättää kaikki ja ruveta treenaamaan ja saada jalka kuntoon. Se oli alaselkäjuttu, hermotukseen liittyvä, joka säteili takareitti pitkin polveen. Se laitettiin kuntoon, mutta 3 – 3,5 kuukautta siihen meni. Viime syksynä se saatiin kuntoon ja sen jälkeen olen treenannut ja pelaillut, Hämäläinen kertoo Suplan Huucastissa.
Huuhkajat kohtaa Italian Udinessa lauantaina klo 21.45 Suomen aikaa. EM-karsinnat näkyvät Viasatilla ja Viaplayssa, joka näyttää kaikki karsintaottelut. Huuhkajien ottelut näkyvät myös Viafreellä.
Lähde: Huucast
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon