Huuhkajien maalitykki viimein pelikunnossa – Pelasi kuukausia puolitehoilla kipujen kanssa
Kuva: Juha Tamminen
Kasper Hämäläisellä on ollut iso rooli Huuhkajissa. Edellisestä A-maaottelusta on tosin kulunut jo kauan.
Hämäläinen, 32, pelasi edellisen kerran Huuhkajapaidassa syksyllä 2017. Sen jälkeen kokenut hyökkääjä on joutunut jättämään monta maajoukkuereissua väliin loukkaantumisten takia. Viimeisin vaiva häiritsi hyökkääjää pitkään.
– Se oli vähän pidempään vaivannut. Pieni juttu, mutta häiritsi juoksemistani ja liikkumistani. Koetin vaan klaarata sen ja pelasin puoli vuotta puolitehoilla. Ei pystynyt antamaan 100 prosenttia. Sitten oli vaan pakko jättää kaikki ja ruveta treenaamaan ja saada jalka kuntoon. Se oli alaselkäjuttu, hermotukseen liittyvä, joka säteili takareitti pitkin polveen. Se laitettiin kuntoon, mutta 3 – 3,5 kuukautta siihen meni. Viime syksynä se saatiin kuntoon ja sen jälkeen olen treenannut ja pelaillut, Hämäläinen kertoo Suplan Huucastissa.
Huuhkajat kohtaa Italian Udinessa lauantaina klo 21.45 Suomen aikaa. EM-karsinnat näkyvät Viasatilla ja Viaplayssa, joka näyttää kaikki karsintaottelut. Huuhkajien ottelut näkyvät myös Viafreellä.
Lähde: Huucast
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Viaplay Talvi starttaa Vuokatin Suomen Cupilla
- Liverpoolin tuskalle jatkoa – nyt tuli lähtöpassit cupista
- Toronto nousi voiton päähän World Seriesin voitosta
- Leevi Meriläinen loisti Ottawan maalilla
- Lando Norris nousi MM-sarjan kärkeen
- Liverpoolille jälleen tappio
- Baseballin World Series alkoi Toronton komennossa
- KuPS haki tasapelin Konferenssiliigassa
- KuPS matkaa Konferenssiliigassa Islantiin
- Suomalaiskaksikolle kauden avausmaalit NHL:ssä