Huuhkajien hyökkääjä ensimmäistä kertaa Olympiastadionille maajoukkueessa – ”Tulee varmasti hieno juttu”

HJK-hyökkääjä Roope Riski liittyi Huuhkajien mukaan, kun Marcus Forss joutui jättämään ottelun väliin matkustamiskiellon takia. Riski liittyi innolla joukkueen mukaan.
Riski ennakoi, että Markku Kanervan kutsu saattaa käydä Forssin jäädessä sivuun.
– Osasin vähän aavistella, kun Marcus Forss jäi pois, että olen varmaan siinä listalla seuraavana. Tosi hyvillä mielin mukana täällä ja toivottavasti pääsen myös pelaamaan, Riski totesi Huuhkajien torstaisessa lehdistötilaisuudessa.
Huuhkajat saa vahvan kotiyleisön tuen, sillä Olympiastadion tulee olemaan lähes loppuunmyyty. Riski odottaa jo lauantain tunnelmaa.
– Tänne on aina suuri kunnia tulla mukaan. Varsinkin tällaiseen tapahtumaan, johon on mennyt paljon lippuja, niin on upea ja mahtava kokemus päästä ison yleisön eteen Olympiastadionille. Se on minulle ensimmäinen kerta maajoukkueen kanssa siellä. Tulee varmasti hieno juttu.
Huuhkajat jatkaa MM-karsintojaan lauantaina kohdatessaan Olympiastadionilla Ukrainan.
Huuhkajien MM-karsintoja voi seurata Elisa Viihde Viaplay -suoratoistopalvelun, V sport jalkapallo -kanavan, Nelosen ja Ruutu+ tilausta edellyttävän Ruutu -palvelun kautta.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikko Rantasen hirmuvireelle jatkoa – kaatoi yksin Winnipegin
- Carolina haki vierasvoiton Washingtonista
- Florida avasi toisen kierroksen tappiolla
- Oscar Piastrille kolmas peräkkäinen voitto
- McLarenit hallitsivat Miamin sprinttiä – Max Verstappenille paalupaikka
- Kimi Antonelli rysäytti sprintin paalulle Miamissa
- Chelsea teki selvää jälkeä ”suomalaisjoukkueesta”
- Eetu Luostarinen hurjasteli Floridan jatkoon
- Sebastian Aho siivitti Carolinan jatkoon
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan