Huuhkajatopparin peli päättyi alkuunsa – paareilla kentältä jo 3. minuutilla

Kuva: Getty Images
Maanantai-illasta ei tullut kovin ikimuistoinen Allsvenskanin Häckenille, eikä varsinkaan göteborgilaisseuran suomalaistoppari Juhani Ojalalle.
Ottelua ei ollut pelattu kuin 45 sekuntia, kun Ojala heitti pitkän pystysyötön vasempaan laitaan ja jäi saman tien pitelemään reittään. Varsin nopeasti tuli selväksi, ettei pelaamisesta tule enää mitään ja Ojala poistui kentältä paareilla jo kolmannella minuutilla.
Ilta synkkeni edelleen Häckenille Brommapojkarnan iskettyä johtomaalin ja kirin jäätyä kovin vajaaksi kahden punaisen kortin myötä. Lopussa BP iski ylivoimalla vielä 2-0-osuman.
Loukkaantuminen, kaksi pelikieltoa ja lisäksi päävalmentaja Andreas Almin komennus katsomoon olivat Häckenin murheellinen saldo maanantailta.
- Suomen kisaajat valittu MM-kisojen kenraaliin
- Sebastian Aho ylsi upeaan saavutukseen
- Chelsea rikkoi Valioliigan siirtoennätyksen
- Sebastian Aho taas Carolinan sankarina
- Sebastian Ahon hurja vire sai jatkoa
- Bayer Leverkusenin voittoputki katki – Bundesliigassa huipputasaista
- Niskaset loistavassa vauhdissa Ranskassa
- Aleksander Barkov nosti Floridan viime hetkillä voittoon
- Huuhkajien hyökkääjän kovalle maalivireelle jatkoa
- Lauri Vuorinen Suomen lauantainen onnistuja maastohiihdon maailmancupissa