Huuhkajat hyvässä iskussa viikonloppuna
Kuva: Getty Images
Suomen A-maajoukkueen pelaajat saivat hyvin vastuuta ja onnistumisia viikonlopun peleissä ympäri Eurooppaa.
Alexander Ring teki sunnuntaina maalin Saksan 2.Bundesliigassa Kaiserslauternin riveissä. Maali oli Ringin ensimmäinen Saksan kentillä.
Maalinteossa onnistui myös Berat Sadik, joka teki Thunin maalin 1-1-tasapelissä Young Boysia vastaan. Sadik on tehnyt tällä kaudella jo kolme maalia ja on sarjan maalipörssin jaetulla ykköspaikalla. Lauantaina maalin makuun pääsi myös Timo Furuholm, joka osui Hallen riveissä Saksan kolmostasolla.
Englannin Championship pyörähti käyntiin viikonloppuna. Nuori suomalaisvahti Jesse Joronen on napannut itselleen ainakin toistaiseksi Fulhamin ykkösvahdin paikan. Lauantaina Joronen pelasi hyvän pelin, mutta tuloksena oli 1-2-tappio Ipswichille.
Huuhkajien kapteeni Niklas Moisander toimi sunnuntaina Ajaxin kapteenina, kun amsterdamilaiset kaatoivat sarja-avauksessa Vitessen 4-1. Niki Mäenpää (VVV) ja Jukka Raitala (Heerenveen) saivat myös vastuuta täydet minuutit sarja-avauksessa.
Huuhkajat aloittaa EM-karsinnat 7.9. vierasottelulla Färsaaria vastaan.
LUE MYÖS:
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen
- Suomalaishiihtäjillä laiha saldo Trondheimin sprinteissä
- Liverpool kompuroi jälleen
- Viaplay TV -kanavan loppuvuoden kohokohdissa jalkapalloa, dartsia ja talvilajeja
- Suomen joukkueet viikonlopun maailmancupeihin valittu
- Suomalaisvahdit iskussa NHL:ssä