Huuhkajapakki muistelee – Poliisi iski RoPS:n treeneihin: ”Vei 7-8 pelaajaa”

Nykyisin Ruotsin Allsvenskanissa ammatikseen palloileva Albin Granlund aloitti Veikkausliigauransa Rovaniemen Palloseurassa.
Granlundin ensimmäinen Veikkausliigakausi 2011 oli ikimuistoinen. Valmistautuessaan ensimmäiseen kauteensa pääsarjatasolla, huomasi Granlund yhtä äkkiä lähes puolet joukkuekavereistaan kadonneen. Poliisi pidätti suuren osan RoPS:n pelaajista sopupeliepäilyjen takia.
– Se oli aikamoista aikaa. Juuri oli ensimmäinen Veikkausliigakausi alkamassa. Meillä oli ihan hyvä nippu kasassa. Jännitti kausi ja odotettiin, että kohta lähtee ja päästään pelaamaan. Sitten kesken treenien tuli vaan 7-8 siviilipukuista miestä ja vei 7-8 pelaajaa meiltä treeneistä pois. Eivät sanoneet mitään ja oltiin suu auki ihmeteltiin, että mitä tapahtuu. Sen jälkeen heti tuli huhuja, että nyt on jotain sopupelihommia. Niinhän siinä meni sitten ja sai syyteitä 7 vai 9 pelaajaa, Granlund muistelee Suplan Huucastissa.
Lähde: Huucast
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Kolme suomalaista maalinteossa NHL:ssä
- Huuhkajat taipui EM-karsinta-avauksessa
- Huuhkajien miehistö Tanskaa vastaan valittu
- Huuhkajien EM-karsinnat käynnistyvät – ”Ainut tavoite on päästä kisoihin”
- Veikkausliigan supertähti sai yllättävän vastaanoton kasvattajaseuransa faneilta – ”Jäi kyllä ikuisesti mieleen”
- Dortmundista Veikkausliigaan siirtynyt pelasi supertähtien kanssa – ”Kyllä sen näki, että heillä on lahjakkuutta”
- Connor McDavid ylitti huiman rajapyykin
- Veikkausliigalegenda joutui lopettamaan vasten tahtoaan – ”Niin kuin avioliitto, niin tarvitsee kaksi, että se toimii”
- Suomalaislupaus säväytti Tallinnan maailmancupin sprintissä
- Miro Heiskanen ylsi harvinaiseen saavutukseen – Patrik Laine loistaa sentterinä
- Dortmundista Veikkausliigaan siirtynyt pelasi supertähtien kanssa – ”Kyllä sen näki, että heillä on lahjakkuutta”
- Veikkausliigalegenda joutui lopettamaan vasten tahtoaan – ”Niin kuin avioliitto, niin tarvitsee kaksi, että se toimii”
- Miro Heiskanen ylsi harvinaiseen saavutukseen – Patrik Laine loistaa sentterinä
- Suomen joukkue Salpausselälle valittu – Iivo Niskanen ja Krista Pärmäkoski mukana