Huomasitko yhtenäisyyden? Man Unitedin kärjellä sama ominaisuus kuin Ronaldolla
Kuva: Getty Images
Marcus Rashford oli jälleen Manchester Unitedin tehomies, kun joukkue otti keskiviikkona 2-0-vierasvoiton Newcastlesta Englannin Valioliigassa.
Rashford viimeisteli jälkimmäisen maalin ja oli vahvasti mukana myös ensimmäisessä osumassa. Brittihyökkääjä laukoi vapaapotkun kaukaa, noin 30 metristä kohti maalia, eikä Newcastlen slovakialaismolari Martin Dubravka onnistunut vangitsemaan päin tullutta palloa hyppysiinsä. Kentälle vain reilut puoli minuuttia aiemmin tullut belgialaistykki Romelu Lukaku oli kärppänä paikalla ja viimeisteli avausmaalin paluupallosta.
Ottelun jälkeen BBC:n toimittaja kysyi Unitedin managerilta Ole Gunnar Solksjaerilta, muistuttiko Rashfordin ”leijaava” laukaus häntä eräästä toisesta jalkapalloilijasta, joka ampui vapareita punaisissa paholaisissa samaan tapaan: voimalla ja kierteisinä.
– Kyllä se muistuttaa. Ja tiedän, mitkä otsikot tulevat julki huomenna, koska hänellä on ”Cristiano-kosketus”, Solksjaer sanoi naurahtaen.
– Se vain leijuu kaikkialle. Hän (Rashford) teki (samalla tavalla) maalin Cardiffia vastaan ja tänään hän loi maalin siitä, mutta pidin erityisesti hänen maalistaan tänään. Hän rauhoitti itsensä, oli tyyni ja vain syötti maalivahdin ohi. Hyvin tehty, Solksjaer kehui.
Norjalaisluotsi viittasi vertaavilla puheillaan Rashfordin potkua nykyään Juventuksessa pelaavan portugalilaistähden Cristiano Ronaldon laukaisutapaan. Ronaldo, 33, tuli tunnetuksi Unitedissa juuri useista vapaapotkumaaleistaan. Ronaldon ja Rashfordin potkutekniikassa on selviä yhtenäisyyksiä.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- ”Älykkyystaso = 0” – tenniksen kauhukakara Nick Kyrgios jatkaa muiden pelaajien lyttäämistä
- IS: Emma Tainio alkoholinkäytöstä: ”Suomalaisilla on pipo vähän kireällä”
- Suomen Cup 2017 alkaa jo parin viikon kuluttua – ensimmäiset alasarjaparit arvottu
- Ampumahiihdossa pamahtamassa dopingpommi kunnolla – ”vihdoinkin jotain tapahtuu”
- Arsenalille kova takaisku – huipputoppari kuukausiksi sivuun
- Interin pukukopissa käsirysy – Roberto Mancini kiistää
- Käsittämätöntä hölmöilyä – Saksassa jälleen hyökkäys joukkueen bussin kimppuun
- Kotimaisessa futiksessa ”hulluperjantai” – kolme virallista matsia ja 22 maalia
- Ministerikin innostui voittajan nimestä – Kulli kaahasi pallille