Huippuvalmentaja tyrmää NHL:n sääntökummajaisen: “Tästä on oikeasti päästävä eroon”
Kuva: Getty Images
Columbus Blue Jacketsin päävalmentaja John Tortorella haluaa eroon NHL:n niin sanotusta ”valmentajan haasteesta”.
Valmentaja voi vaatia epäselvän maalitilanteen tutkimista uudelleen videonauhoilta kaikista mahdollisista kuvakulmista. Jos tuomarien päätös ei muutu, menettää haasteen heittänyt valmentaja yhden aikalisän.
Niin kävi viime yön ottelussa, kun Tortorella halusi tarkistuttaa Bostonin 1-1-tasoitusmaalin. Hänen mielestään Loui Eriksson häiritsi maalivahdin alueella Joonas Korpisaloa.
Columbus haki lopulta Bostonista komean 6-4-voiton, mutta Tortorella puhui pelin jälkeen suunsa puhtaaksi koko säännöstä.
– Voi hyvänen aika. Tiedättekö mitä, voisimmeko me heittää tämän haastesäännön romukoppaan. Tästä on päästävä oikeasti eroon. Olin mielestäni oikeassa, mutta tuomiota ei muutettu. Joten menetin yhden aikalisän, jolle olisi todellakin ollut käyttöä, Tortorella siunaili ESPN:llä.
– Paljon parempi olisi, että tuomarit tekisivät ratkaisunsa ja näistä haasteista luovuttaisiin. Jos noihin menee aikaa minuuttitolkulla ja valmentaja menettää aikalisän yrittäessään saada tuomion oikeaksi, mutta silti se tuomitaan väärin, mitä järkeä tässä on?
– Kunnioitan paljon erotuomareita, se ei ole helppoa hommaa. Tällä säännöllä oli kai tarkoitus tehdä heidän työstään helpompaa tarkistamalla tilanne videolta. Mutta että tuomio menee väärin vielä tarkistuksen jälkeenkin, sellainen käy yli ymmärrykseni, Tortorella puhisi.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Uusi vapaa urheilukanava Viaplay TV aloittaa lähetykset tällä viikolla
- Erling Haalandin maalivire sai jatkoa
- Liverpool palasi voittojen tielle
- Hiihdon Suomen Cup starttasi Vuokatissa
- Viaplay Talvi starttaa Vuokatin Suomen Cupilla
- Liverpoolin tuskalle jatkoa – nyt tuli lähtöpassit cupista
- Toronto nousi voiton päähän World Seriesin voitosta
- Leevi Meriläinen loisti Ottawan maalilla
- Lando Norris nousi MM-sarjan kärkeen
- Liverpoolille jälleen tappio