Huippu-uutinen Mestaruusliigasta: Yksi kaikkien aikojen suomalaispelaajista jatkaa ainakin kaksi kautta!
Kuva: Getty Images
Yksi kaikkien aikojen suomalaispalloilijoista yli lajirajojen, lentopalloilija Mikko Esko jatkaa uraansa vielä tämän kauden jälkeenkin.
Esko on solminut VaLePan kanssa kahden vuoden jatkosopimuksen, joka pitää miehen seurassa kevääseen 2023.
– Pelaaminen tuntuu edelleen hyvältä. Nuorten kanssa harjoitteleminen ja pelaaminen on tuonut uutta intoa. VaLePassa olosuhteet ovat loistavat, hyvä valmennus, joukkue ja staffi sekä erinomainen organisaatio. Kaiken lisäksi on hienoa pelata kotikaupungissa, Esko sanoo VaLePan tiedotteessa.
Esko on edustanut Suomea useasti arvokisoissa, mm. viimeksi MM-kisoissa 2018. Hän on myös mm. nelinkertainen Suomen mestari.
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn valmennus vaihtuu – Igor Medved sai mennä
- Toni Korkeakunnas vapaille markkinoille
- Hassuttelu ei auttanut, lopputulos surkea – miehissä Tero Seppälä kohtuusijoitukseen
- Hyvärinen ja Pärmäkoski jättivät hyvästit – tutut nimet kärjessä
- Uusi aikakausi alkoi – Valtteri Bottas siellä, mihin viimeksi jäi
- Tampa Bayn supertähti tasalukuun
- Sankari vietti tuplajuhlia – Helmarit voiton makuun
- Olipas lähellä – Suomelle silti huippusijoitus
- Susijengi valtaa Veikkaus Arenan
- Minja Korhonen teki historiaa