Honda-pomo: “McLaren Spassa Ferrarin tasolla”
Kuva: Getty Images
Surkean kauden toistaiseksi ajanut McLaren on ainakin moottoritoimittajansa Hondan mukaan ottamassa isoa askelta eteenpäin tulevana viikonloppuna Belgian GP:ssä.
Hondan moottori on ollut tällä kaudella kertakaikkisen surkea. Jenson Button ja Fernando Alonso ovat ajaneet kauden 10 osakilpailussa murheelliset 17 MM-pistettä.
Nyt McLaren saa kuitenkin jo Belgiaan kokonaan uudet moottorit. V6 hybriditurbot ovat osoittautuneet Hondalle hankalaksi yhdistelmäksi, mutta Hondan moottoriurheilun päällikkö Yasuhisa Arai uskoo nyt parempaan.
– Spassa esiteltävä Mk3-moottori on viimeinen tämän kauden kehitysversio. Tämä tulee olemaan iso askel eteenpäin ja pääsemme jo samaan vauhtiin Ferrarien kanssa. Kehitämme jo uutta Mk4:ää ensi kaudeksi ja se tulee haastamaan Mercedekset, Arai sanoi Autosportille itsevarmana.
LUE MYÖS:
- Valtteri Bottas: ylivoimainen voitto!
- IS: MM-kisojen pistepörssiä johtava Jesse Puljujärvi sivuun ykkösketjusta!
- Fabrizio Romano: Real Madridin uusi päävalmentaja selvillä
- NBA:n neljä parasta selvillä
- Ei yllätyksiä Sveitsissä – Suomi maanantaina kehissä
- Jannik Sinner kovaan saavutukseen
- West Ham kuilun partaalla
- Jere Lehtinen: Leijonat saamassa vielä yhden NHL-vahvistuksen?
- Buffalon vuoro voittaa – sarjassa edetään seiskapeliin
- Jättiyllätys – Slovenia kellisti Tshekin