HIFK:lla käsissään hiomaton timantti – ”Liigan eliittiä parissa vuodessa”

Vasta 16-vuotiaana viime kaudella HIFK:n A-junioreiden parhaimmistoa. Tämän lisäksi valinta Nuorten SM-liigan vuoden tulokkaaksi, alle 18-vuotiaiden MM-kulta ja kolmen vuoden liigasopimus HIFK:n kanssa. Puolustaja Miro Heiskanen nousi viime kaudella raketin lailla uudelle tasolle, eikä tämäkään syksy näytä yhtään sen heikommalta.
Ensi kesän NHL:n varaustilaisuudessa Heiskanen tullaan todennäköisesti varaamaan ensimmäisellä kierroksella. Arvostettu TSN:n jääkiekkoasiantuntija Craig Button listasi tuoreimmassa arviossaan Heiskasen sijalle 18 kaikista pelaajista, jotka ovat varattavissa ensi kesänä. Puolustajista kyseisellä listalla oli vain kaksi nimeä HIFK:n puolustajan edellä.
HIFK:n puolustus on liigan kärkitasoa, mutta tästä huolimatta 17-vuotias ja 178-senttinen puolustaja on omilla näytöillään ansainnut päävalmentaja Antti Törmäsen luottamuksen. Heiskanen on pelannut jo useammassa CHL- sekä harjoitusottelussa, joissa hän on saanut myös runsaasti vastuuta. Esimerkiksi viime sunnuntaina Törmänen antoi vakuuttavasti esiintynelle puolustajalle runsaasti vastuuta ylivoimalla Esbjergiä vastaan.
Heiskanen on moderni puolustaja, joka luistelee tyylikkäästi ja pitää pään kylmänä joka tilanteessa. Pelinlukutaito on loistavalla tasolla, minkä ansiosta hän ehtii sijoittumaan kentällä oikein ja antamaan avaukset oikea-aikaisesti hyökkääjille. Heiskasen kypsyydestä kertoo paljon, että hänen tehotilastonsa oli viime kaudella A-junioreissa +14 heti ensimmäisellä kaudellaan.
Runsas vastuu ennen Liigan alkua pelatuissa peleissä kielii siitä, että Heiskanen tulee saamaan näytönpaikan ensimmäisissä runkosarjaotteluissa. Jos pelaaminen on yhtä tyylikästä kuin tähänkin asti, tulee kylmähermoinen puolustaja olemaan jo alkavalla kaudella kaikkien kiekkofanien tiedossa. Parissa vuodessa Heiskanen tulee olemaan varmasti Liigan eliittiä.
Henri Havusela
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Sarjanousija Leeds aloitti voitolla
- Arsenal kaatoi Manchester Unitedin
- Manchester City aloitti kauden vakuuttavasti
- Valioliigakausi alkoi Liverpoolin voitolla
- KuPS eteni jatkoon Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Valioliiga starttaa perjantaina – tässä avauskierroksen ottelut
- Viaplay vahvistaa urheilubrändiään – kotimaiset urheilukanavat nyt yhtenäisen Viaplay-nimen alla
- Viaplayn uusi dokumenttisarja Sport vs Money sukeltaa jalkapallobisneksen syövereihin
- Crystal Palace kaatoi Liverpoolin Community Shieldin ottelussa
- Oliver Lindell uran parhaaseen saavutukseen golfin DP World Tourilla
- Seiska: Makwan Amirkhanin veljeä vastaan nostettiin raiskaussyyte – kieltää syyllisyytensä
- Sarjanousija Leeds aloitti voitolla
- HJK:n faniryhmä ryhtyi toimenpiteisiin – rajoittiko poliisi laittomasti liikkumisen vapautta?
- Kuva: Cristiano Ronaldo sai faninsa sekunneissa raivon partaalle
- Arsenal kaatoi Manchester Unitedin
- Valioliigakausi alkoi Liverpoolin voitolla
- Hymy: Suomalainen kohukaunotar avautuu yöstään UFC-tähti Makwan Amirkhanin kanssa – kertoo erikoisesta tunnista
- Joel Pohjanpalon vamman vakavuus salattiin pitkään − ”Oli noin puolen sentin päässä, että urani olisi ollut paketissa”
- Koripallon EM-kisat alkavat – ”Susijengillä hyvät saumat jatkoon”
- KuPS eteni jatkoon Eurooppa-liigan karsinnoissa