HIFK vahvisti organisaatiotaan
Veikkausliigassa pelaava HIFK vahvistaa organisaatiotaan myös junioripuolella, kun seurassa toimii jatkossa seuraavat kolme valmennuspäällikköä: Olli Orvasto (UEFA A), valmennuspäällikkö ja valmennuksen kehittäjä, Mike Keeney (UEFA Pro), valmennuspäällikkö (ikäluokat U11-U14), pelaajakehittäjä sekä Mikael Airava (UEFA B), valmennuspäällikkö (ikäluokat U5-U10), futsalvastaava.
HIFK aloitti urheiluun liittyvän operatiivisen toiminnan muutokset noin kaksi vuotta sitten. Näkyvästi nämä muutokset tulivat eniten esille edustusjoukkueen toiminnassa, mutta jo tuolloin alettiin työstää uutta toimintastrategiaa IFK:n koko seuran urheilutoimintaan liittyen.
– Perustettiin kehitysryhmiä, selvitettiin kehitystarpeita ja sitä, missä aikataulussa mitäkin tullaan tekemään. Nyt olemme päässeet ns. vaiheeseen kolme, jossa työstämme IFK-metodologiaa, jolla saamme valmentajillemme ja pelaajillemme lisätukea valmennuskoulutukseen ja pelaajakehitykseen liittyvisä asioissa. Toimintaa jalkautetaan entisestään, mikä tarkoittaa sitä, että se tulee näkymään entistä vahvemmin kaikessa seuran urheilutoiminnassa. Kehitysryhmät muuttavat hiukan muotoaan ja tulee uusia vastuuhenkilöitä. Päivitämme tietenkin myös seuran valmentajien ja päätoimisten valmennushenkilöiden kanssa tehtyjä suunnitelmia, urheilutoimenjohtaja Mika Lönnström kertoo HIFK:n verkkosivuilla.
Lähde: HIFK:n verkkosivut
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Uusi vapaa urheilukanava Viaplay TV aloittaa lähetykset tällä viikolla
- Erling Haalandin maalivire sai jatkoa
- Liverpool palasi voittojen tielle
- Hiihdon Suomen Cup starttasi Vuokatissa
- Viaplay Talvi starttaa Vuokatin Suomen Cupilla
- Liverpoolin tuskalle jatkoa – nyt tuli lähtöpassit cupista
- Toronto nousi voiton päähän World Seriesin voitosta
- Leevi Meriläinen loisti Ottawan maalilla
- Lando Norris nousi MM-sarjan kärkeen
- Liverpoolille jälleen tappio