HIFK vahvisti – luottopelaajan kausi ohi

Veikkausliigassa pelaavan HIFK:n keskuspuolustajan Pauli Kuusijärven pelit tällä kaudella on pelattu.
Kuusijärvi, 31, loukkasi polveaan 17. heinäkuuta pelatussa kotiottelussa KuPSia vastaan. Kuusijärven vamma vaati leikkaushoitoa ja pelaajalla on edessä noin kuuden kuukauden kuntoutusjakso.
Kuusijärvi on yksi HIFK:n joukkueen merkittävimmistä henkisistä johtajista ja hän on johtajuutensa lisäksi erinomainen pelaaja sekä puolustus- että hyökkäyssuuntaan, joten menetys joukkueelle on merkittävä. Kuusijärvi ehti pelata tällä kaudella vain seitsemän ottelua Veikkausliigassa.
– Alkukauden vaikean loukkaantumisen jälkeen tuntuu turhauttavalta, että heti kun pääsi kunnon pelikuntoon niin joutuu jättämään pelikentät pidemmäksi aikaa. Ensimmäinen ajatukseni heti ”tuomion” kuultuani oli, että kun vaan saisi aloittaa kuntouttamisen. Tämä on elämäni ensimmäinen polvileikkaus, mutta uskon, että olen selvittänyt elämässäni tiukempiakin paikkoja, joten otetaan tämäkin haasteena, Kuusijärvi kertoo HIFK:n sivuilla.
Neljättä kauttaan tähtirinnoissa pelaavalla Kuusijärvellä on sopimus HIFK:n kanssa myös kaudesta 2018.
– Tarkoitus on skulata Veikkausliigaa HIFK:n paidassa myös ensi kaudella ja käydä nikkaamassa perinteeksi muodostunut voittomaali Klackenin edessä. Ja terveiset Stadin Kingeille – pitäkää fanit liput liehumassa ja hymyillään kun nähdään.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Florida voitti Stanley Cupin
- George Russell Montrealin voittaja – Lando Norrisilta kallis virhe
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- George Russell aloitti vahvimmin Montrealissa
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Max Verstappenia uhkaa kisarangaistus
- Florida jyräsi Edmontonin
- Florida tasoitti NHL-finaalit
- Edmonton vei NHL:n avausfinaalin
- Oho – Huuhkaja-pelaajan tyttöystävä on melkoinen kaunotar!
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Teemu Selänne jyrähti Leijonien homokohusta – osa somekansasta sekosi: ”Ei Jenkeissä asuvana…”
- Florida nousi voiton päähän mestaruudesta
- Pekka Rinne, pitääkö legenda paikkansa, saitko NHL-varauksen alkulämmittelyn perusteella? – ”Ei se varmaan ihan totta ole”
- Peter Ahola valaisee mitä tekee joukkueen GM
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin
- Edmonton tasasi finaalisarjan
- Ei sekuntiakaan peliaikaa – Stanley Cup -sormus sormeen
- Entinen UFC-ottelija tyrmättiin nyrkkeilykehässä – kuoli saamiinsa vammoihin