HäSa: Jääkiekkoasiantuntija Petteri Sihvonen paljastaa: ”Olen törmännyt lajin parissa homoseksuaaleihin”
Kuva: Juha Tamminen
Hämeen Sanomien jääkiekkoanalyytikko Petteri Sihvonen ottaa lehden verkkosivuilla kantaa viime aikoina paljon puhuttaneeseen aiheeseen: jääkiekkoon ja sen parissa oleviin homoseksuaaleihin.
– Vuorostani omalla pelaaja-, valmentaja- ja jääkiekkoanalyytikon urallani olen törmännyt lajin parissa homoseksuaaleihin sekä poikien että tyttöjen että miesten että naisten osalta. On vain onnellista, ettei jääkiekkoilun ahdasmielinen ilmapiiri ole onnistunut kokonaan karkottamaan luonnollista ihmiskirjoa, kirjoittaa Sihvonen.
Nuoren muusikon Tuure Boeliuksen julkaisema video homoseksuaalisviritteinen musiikkivideo aiheutti viime viikolla ison kohun ja epäasiallisia reaktioita joissain piireissä. Leijona-legenda Teemu Selänne otti asiaan kantaa asettumalla voimakkaasti Boeliuksen puolelle.
LUE MYÖS:
- Matias Maccelli tehoili, Miro Heiskanen loisti
- Pelaajat sen tietävät – tässä on kauden paras
- Ei tällä kertaa yllätyksiä – Olli Hiidensalo ampui nollat, mutta ladulla tökki
- Valtiaan ylivoima katkesi – vietiin sairaalaan
- Jacob Friisin luuta lakaisi taas – kolme konkaria jäi kotiin
- Uskomatonta, mutta totta – 82 pistettä yhdessä ottelussa!
- Lentopallolegendan pelaajaura päättyy – siirtyy tiskin toiselle puolelle
- Iivo Niskanen sanoi ”ei” Oslolle
- Mäkihypyn valmennus vaihtuu – Igor Medved sai mennä
- Toni Korkeakunnas vapaille markkinoille