Guus Hiddink: “Pelaajien on tehtävä myös likaista työtä, muuten tämä liiga tappaa meidät”

Chelsea jyräsi Crystal Palacen sunnuntaina vieraskentällä 3-0. Moni oli näkevinään ottelussa sitä viime vuoden Chelseaa, mikä toi mestaruuden.
Oscar, Willian ja Diego Costa tekivät maalin mieheen ja pyörittivät muutenkin joukkueen hyökkäyspeliä näyttävästi. Manageri Guus Hiddink oli tyytyväinen suojattiensa esitykseen. Hän löysi myös selityksen sille, miksi Chelsea on alkanut jälleen voittaa surkean alkukauden jälkeen.
– Kun joukkue ei onnistu pitkiin aikoihin ja tulokset ovat huonoja, tulee fiilis pelata varman päälle ja puolustusvoittoisesti. En halunnut joukkueeni valuvan liian alas, vaan katsovan koko ajan eteenpäin ja pyrkimään saamaan pallon mahdollisimman nopeasti oman joukkueen haltuun, Hiddink selitti lehdistötilaisuudessa pelin jälkeen.
– Ja kun pelaajani saavat pallon, he tietävät kyllä, mitä pitää tehdä. Jokaisen pelaajan on oltava valmis tekemään myös likaista työtä. Emme voi pelata vain kaunista jalkapalloa, koska tämä liiga on erittäin vaativa. Jos luulemme niin, tämä liiga tappaa meidät nopeasti.
Hiddink kehui erityisesti Oscarin panosta itsensä likoon laittamisessa.
– Hän teki jotain sellaista, mikä ei ole hänen paras vahvuutensa, alkoi taklata. Jokainen taklaus ei mennyt ihan putkeen, mutta asenne on hyvä. Juuri näitä asioita joukkueesta pitää saada irti enemmän. Kun se onnistuu, voimme jälleen pelata myös nautittavaa taitojalkapalloa, minkä tämä joukkue erittäin hyvin osaa.
Tiedusteluihin mahdollisista uusista hankinnoista tammikuussa Hiddink vastasi suorasanaisesti.
– Meillä ei ole tarvetta lisätä laatua joukkueeseen. Meillä on erittäin laadukas ryhmä täynnä lahjakkaita pelaajia.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Valioliigassa nähtiin todelliset murskajaiset – Chelsean kriisi jatkuu
- Max Verstappen palasi voittajaksi
- Max Verstappen palasi paalulle Japanissa – Valtteri Bottaksella vaikeaa
- VPS sivusi Veikkausliigan peräkkäisten voittojen määrää
- Huuhkajien tähti loukkaantui europelissä
- HJK:lle tappio Konferenssiliigan avauksessa
- HJK aloittaa Konferenssiliigan lohkovaiheen – ”Kova arpaonni kyllä”
- Robert Taylor otti Lionel Messin paikan ja ratkaisi ottelun
- Huuhkajille paha takaisku – tähtipelaaja sivussa loppuvuoden
- Manchester Unitedin ja Chelsean konttaaminen jatkuu
- Huuhkajat tv:ssä, netissä ja radiossa – näin seuraat Suomen pelejä EM-kisoissa
- Kymmenet matkanneet Kazakstaniin kannattamaan Huuhkajia – ”Se on upea juttu”
- Huuhkajat iskee kärkiottelussa Kazakstanin kimppuun – ”Pelaavat historiansa parasta karsintaa”
- Huuhkajille jättimäisen tärkeä voitto – EM-kisat siintävät jo edessä
- Kaksi suomalaisjoukkuetta tulessa CHL:ssä torstaina
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Didier Deschamps pääsi harvinaiseen seuraan – Vasta kolmas, joka voittanut maailmanmestaruuden sekä pelaajana että valmentajana
- Rehdisti tissit tiskiin! Häkellyttävän upea golfkaunotar ihastuttaa – ”Maailman kaunein nainen”
- Veikkausliigan loppuratkaisut lähestyvät – otteluohjelmat julkaistu
- Amerikkalaisluistelija tuli ulos kaapista – ensimmäinen avoimesti homo mies edustaa USA:ta olympialaisissa