Guus Hiddink myöntää: ”Chelsean kausi on nyt ohi”

Kuva: Getty Images
FA Cup oli Chelsean viimeinen mahdollisuus voittaa jotakin tällä kaudella. Everton ja Romelu Lukaku kuitenkin murskasivat nuo haaveet lauantaina.
Kolme päivää aikaisemmin PSG pudotti Chelsean Mestarien liigasta. Valioliigassa joukkue on sijalla 10. Jäljellä on yhdeksän ottelua ja ero Eurooppa liigan paikkaankin on yhä yhdeksän pistettä.
– Kaikki haluaisivat voittaa, mutta meidän on myönnettävä, että jo alusta saakka pahasti pieleen mennyt kausi on ollut huono. Meidän mahdollisuutemme ovat nyt menneet kaikilla rintamilla, ei sille mitään mahda, Guus Hiddink tilitti ESPN:n mukaan.
– Mutta kun kyse on Chelsean kaltaisesta seurasta, meillä on oltava ylpeyttä pelata kausi loppuun kunniamme puolesta.
– Nyt ajattelin antaa pelaajilleni vapaata, sillä olemme pelanneet todella paljon, liigaa, Mestarien liigaa, FA Cupia.
Hiddink myöntää, ettei ole onnistunut tällä kaudella.
– Menestyminen tarkoittaa voittoja, mutta on oltava myös realisti. Kun kausi alkoi niin surkeasti, ilmapiiristä tuli hankala. On todella vaikea saada joukkuetta antamaan kaikkensa tuoreena voittojen eteen siinä tilanteessa. Me yritimme kaikkemme ja joukkue teki kaikkensa, mutta menestystä olisi ollut FA Cupin tai Mestarien liigan voitto ja niihin emme pystyneet.
– Silti olen tyytyväinen siihen, mitä olemme tehneet joulukuun jälkeen. Silloin koko seuran tilanne oli todella hankala.
Hiddink tuli Jose Mourinhon tilalle joulukuun lopussa. Alkukaudesta kaikissa kilpailussa Mourinhon saldona oli 9 voittoa, 4 tasapeliä ja peräti 11 tappiota. Hiddinkin vastaava saldo on tähän mennessä 8-7-3, joten muutosta on tapahtunut. Silti Hiddink saanee lähteä kauden jälkeen.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Oliver Kapanen avasi maalitilinsä NHL:ssä
- NHL-kausi käynnistyi – heti suomalaisosumia
- CHL:ssä vielä 14 pudotuspelipaikkaa auki
- George Russell voittoon Singaporessa – McLaren varmisti merkkimestaruuden
- George Russell paalulle Singaporessa
- Teemu Pukki debytoi Viaplayn studiossa
- KuPS aloitti Konferenssiliigan tasapelillä
- NHL alkaa ensi viikolla – kaikki maailman parhaasta kiekkoliigasta vain Viaplayssa
- Viaplaylla kova kattaus KuPS:n Konferenssiliigan avaukseen
- Arsenal voittoon