Greg Rutherford: ”Haluan hypätä pituuden historiaan”
Kuva: Getty Images
Britti Greg Rutherford nappasi pituushypyn MM-kultaa Pekingissä tuloksella 841, hänen ennätyksensä 851 on viime vuodelta.
Rutherford on nyt hämmästyttävästi hallitseva olympiavoittaja, maailmanmestari, Euroopan mestari sekä kansainyhteisön kisojen mestari. Mitä saavutettavaa 28-vuotiaalla punapäällä voisi siis vielä lajissa olla?
– Paljonkin. Olympialaisiin on vuosi aikaa ja lajin taso nousee koko ajan. Monet hyppäävät paremmin, kun näkevät, että muutkin tekevät niin. Kun muut hyppäävät pitkälle, on itsekin pystyttävä entistä parempaan, Rutherford kertoi Zürichin Timanttiliigan lehdistötilaisuudessa.
– Haluan hypätä vielä pidemmälle kuin koskaan ennen. Haluan tehdä historiaa yhtenä kaikkien aikojen kovimmista tässä lajissa. Jos pystyn vielä voittamaan toisen olympiakullan tai maailmanmestaruuden, voin sanoa, että olen tehnyt aika menestyksekkään uran. Kyllä minulla edelleen kipinää riittää, britti arveli.
Rion olympialaiset ovat hänen päätähtäimensä ensi kaudella, joten sekä MM-hallit että kesän EM-kilpailut saattavat jäädä väliin.
– Menen tammikuussa Yhdysvaltoihin ja harjoittelen siellä kesäkuuhun saakka. Kun MM-hallit pidetään Portlandissa, olen toki oikealla mantereella. Kisaan siellä kuitenkin vain, jos olen valmis voittamaan. EM-kilpailuja pitää katsoa myöhemmin tilanteen mukaan. Olympiakullan puolustaminen tulee olemaan niin kova haaste, että jos EM-kisat on sen eteen uhrattava, niin olkoon niin, Rutherford sanaili.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Antelias kuva: Bayern München -tähden vaimo uhkeassa asussa!
- Anaheim solmi testisopimuksen hyljeksityn suomalaisen NHL-tähden kanssa
- Real Madrid –legenda Pepe Turkkiin – ”vietin hienot 10 vuotta Madridissa”
- Aavikkoketut kiinni yllätyksessä – Belgia tauolla tappiolla
- Anne Kyllösellä edessä olympiadebyytti lauantaina
- ”Hänen täytyy lähteä!” – Manchester Unitedin kannattajat raivoissaan Alexis Sanchezille
- Kataja Basket hankki jenkkivahvistuksen – ”todella monipuolinen kaveri”
- KuPS-kapteeni perkaa syitä mahtavalle syysvireelle: ”Jätkät on saatu oikeille pelipaikoille”
- Teemu Selänteen uran kohokohta nähtävissä perjantaina – ”Teki vielä pari tärkeää maalia”