Gerard Piquelle tukea erikoiselta taholta: ”Hänellä on munaa… todella paljon munaa”
Kuva: Getty Images
Espanja kohtaa perjantaina Alicantessa MM-karsintaottelussa Albanian. Itse ottelu saati vastustaja ei ole juuri otsikoihin noussut – tähän saakka.
Kaikki otsikot ovat pyörineet Barcelona-toppari Gerard Piquen ympärillä ja sivunneet tavalla tai toisella Katalonian itsenäistymispyrkimyksiä.
Ottelua edeltävässä lehdistötilaisuudessa Albanian päävalmentaja otti selkeästi kantaan tilanteeseen. Ja kun kyseessä on arvostettu ja Real Madridissakin urallaan pelannut Christian Panucci, kommentit eivät kaikuneet kuuroille korville.
– Hän vaikuttaa aidosti henkilöltä, jolla on munaa… todella paljon munaa. Hän sanoo mitä mieltä on ja on vilpitön, ei kaksinaamainen, Panucci sanoi Piquesta AS:n mukaan.
– Hänellä on vapaus sanoa mitä haluaa omasta elämästään niin kauan kuin hän tekee sen kunnoituksella.
Panucci painotti irtisanoutuvansa itse kaikesta politiikasta ja puhui mieluummin edessä olevasta ottelusta.
– Koko maailma katsoo tätä ottelua. Jos pelaajillani ei riitä motivaatio pelata parhaalla tasollaan, heidän on parempi vaihtaa ammattiaan, Panucci tiivisti.
LUE MYÖS:
- Valmentajalegenda Mika Ahonen on kuollut
- Carolina murskatahdissa
- Tuleeko brittiläinen värisuora?
- KrP voitti mestaruuden – suru varjosti juhlia
- UC: Ilves löysi melkoisen timantin – historiallinen pelaajasopimus vireillä!
- KSML: Suvi Minkkiseltä huima paljastus uransa jatkosta
- Antti Pennanen teki valintansa – Aleksander Barkoville yllättävä ketjutoveri!
- Buffalolta sähäkkä startti
- PSG vahva – Arsenalin finaalivastus selvisi
- KooKoo pysäytetty!
- Leijonille hirmuisia NHL-vahvistuksia – kuusi pelaajaa lähetettiin kotiin
- Jymysiirto! Liigan pistetykki loikkaa vihollisen leiriin – ”Hänellä on suuri Jokeri-sydän”
- 11-vuotias ihmepoika juoksi hurjan ME-ajan – oma isä jäi kyydistä kesken matkan
- JYP teki jättimäisen pelaajahankinnan – IL: ”Yksi kalleimmista…”