Finaalissa vauhdikas avausjakso – tilanne edelleen maaliton

Argentiinan ja Saksan välisessä finaalissa ei maaleja nähty ensimmäisellä jaksolla.
Ensimmäisen kunnollisen maalipaikan sai 20 minuutin kohdalla Argentiina. Saksa menetti pallon ja Gonzalo Higuain pääsi läpiajoon. Laukaus kuitenkin lähti jalasta hieman hätäisesti ja pallo painui ohi maalin. Puolen tunnin kohdalla Higuian onnistui maalinteossa vastahyökkäyksen jälkeen, mutta avustavan erotuomarin lippu nousi pystyyn paitsion merkiksi.
36. minuutin kohdalla vaihdosta kentälle tullut Schürrle pääsi laukomaan hyvästä paikasta 16-alueen sisältä, mutta Argentiinan maalivahti Sergio Romero esitti loistavan torjunnan tolpan vierestä.
Muutamaa minuuttia myöhemmin Lionell Messi oli lähellä onnistua, kun hän murtautui röyhkeästi 16-alueen sisään ja yritti pienestä kulmasta maalintekoa. Saksan puolustus kuitenkin selvitti tilanteen viime hetkillä.
Jakson lopussa Toni Kroos pääsi vielä laukomaan vielä hyvästä paikasta, mutta Romero torjui tilanteen. Viimeisellä minuutilla Benedikt Höwedes pääsi vielä puskemaan vapaasti kulmasta, mutta pallo kolahti tolppaan.
Ensimmäisen jakson jälkeen tauolle siirryttiin maalittomassa tasatilanteessa.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Puhelu Markku Kanervalta löi Huuhkaja-tulokkaan ällikällä – ”Sitä menee itsekin shokkiin”
- Maastohiihdon SM-mitaleista kisataan viikonloppuna – kaikki huiput mukana
- Suomalaisvahdit huippuvireessä NHL:ssä – Juuse Saros pysäytti kärkijoukkueen
- Matias Maccelli maalasi makeasti
- Mikko Rantanen lähellä haamurajaa – Sebastian Aho ja Kasperi Kapanen maalasivat myös
- Huuhkajat taisteli tärkeän voiton Pohjois-Irlannista
- Kerttu Niskanen juhli maailmancupin voittoa
- Suomalaispelaajat mättivät maaleja NHL:ssä – Barkov, Tolvanen ja Kapanen ykkösniminä
- Suomalaismiehillä epäonnea sprinttikilpailussa
- Ukko-Pekka Luukkonen torjui Buffalon voittoon
- Dortmundista Veikkausliigaan siirtynyt pelasi supertähtien kanssa – ”Kyllä sen näki, että heillä on lahjakkuutta”
- Huuhkajien miehistö Tanskaa vastaan valittu
- Veikkausliigan supertähti sai yllättävän vastaanoton kasvattajaseuransa faneilta – ”Jäi kyllä ikuisesti mieleen”
- Kerttu Niskanen juhli maailmancupin voittoa