Ferrari-pomolta tiukka linjaus Kimi Räikkösen ja Sebastian Vettelin sopimusneuvotteluista
Kuva: Getty Images
F1-talli Ferrarin molempien kuskien sopimukset päättyvät tähän sesonkiin. Tallipäällikkö Maurizio Arrivabene on saanut vastailla viime kuukausina kysymyksiin Sebastian Vettelin ja Kimi Räikkösen jatkosta.
”Maurin” mukaan Ferrarilla on päätetty keskittyä täysin kisaamiseen.
– Emme ajattele sopimuksia juuri nyt. Ajattelemme mestaruustaistoa.
Toinen Ferrarilla paljon puhuttanut asia on ollut mahdolliset tallimääräykset. Osa faneista epäili Monacon GP:n jälkeen, että Vettel avitettiin Räikkösen edelle ottamalla hänet myöhemmin varikolle. Arribane kiistää väitteet.
– Ferrari keskittyy tiiminä tallien maailmanmestaruuteen. Kuskien mestaruustaisto on heidän (kuskien) työtä.
– He saavat tehdä niin siihen saakka, kunnes pistetilanne on selkeä toisen hyväksi. Siinä kohtaa käytämme sovittuja sääntöjä. Mutta emme vielä, emmekä (tehneet) Monacossa.
Lähde: Grandprix.com
LUE MYÖS:
- Matias Maccelli tehoili, Miro Heiskanen loisti
- Pelaajat sen tietävät – tässä on kauden paras
- Ei tällä kertaa yllätyksiä – Olli Hiidensalo ampui nollat, mutta ladulla tökki
- Valtiaan ylivoima katkesi – vietiin sairaalaan
- Jacob Friisin luuta lakaisi taas – kolme konkaria jäi kotiin
- Uskomatonta, mutta totta – 82 pistettä yhdessä ottelussa!
- Lentopallolegendan pelaajaura päättyy – siirtyy tiskin toiselle puolelle
- Iivo Niskanen sanoi ”ei” Oslolle
- Mäkihypyn valmennus vaihtuu – Igor Medved sai mennä
- Toni Korkeakunnas vapaille markkinoille