FC Inter hankki yli 200 Veikkausliiga-ottelun keskikenttäpelaajan
Kuva: Juha Tamminen
FC Inter tiedottaa solmineensa sopimuksen keskikenttäpelaaja Aleksi Paanasen kanssa. 25-vuotias Paananen siirtyy Turkuun kaksivuotisella sopimuksella FC Lahdesta.
Suhteellisen nuoresta iästään huolimatta Paananen on pelannut Veikkausliigaa jo 228 ottelua KuPS:n ja Lahden paidassa. Interin päävalmentaja Jose Riveiro oli tyytyväinen hankinnasta.
– Paananen on yksi niistä pelaajista, joka heti herätti huomioni pelintapansa takia. Hän on kokonaisvaltainen ja tasapainoinen pelaaja, joka on hyvä pelin jokaisessa vaiheessa. Lisäksi hän on luonteva pallon kanssa, eikä piileskele kentällä vaan pyytää palloa ja ottaa roolia. Minulle on hieno asia saada hänet tänne ja päästä valmentamaan häntä, Riveiro kertoi seuran tiedotteessa.
– Monipuolisuutensa takia Paananen pystyy pelaamaan käytännössä kaikissa rooleissa keskikentällä, mutta on parhaimmillaan keskikentän alemmilla paikoilla. Hän myös pystyy ylipäätään pelaamaan paremmin, jos olemme kentällä hyvin organisoituja, Riveiro kertoo.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!