FC Inter hankki yli 200 Veikkausliiga-ottelun keskikenttäpelaajan

FC Inter tiedottaa solmineensa sopimuksen keskikenttäpelaaja Aleksi Paanasen kanssa. 25-vuotias Paananen siirtyy Turkuun kaksivuotisella sopimuksella FC Lahdesta.
Suhteellisen nuoresta iästään huolimatta Paananen on pelannut Veikkausliigaa jo 228 ottelua KuPS:n ja Lahden paidassa. Interin päävalmentaja Jose Riveiro oli tyytyväinen hankinnasta.
– Paananen on yksi niistä pelaajista, joka heti herätti huomioni pelintapansa takia. Hän on kokonaisvaltainen ja tasapainoinen pelaaja, joka on hyvä pelin jokaisessa vaiheessa. Lisäksi hän on luonteva pallon kanssa, eikä piileskele kentällä vaan pyytää palloa ja ottaa roolia. Minulle on hieno asia saada hänet tänne ja päästä valmentamaan häntä, Riveiro kertoi seuran tiedotteessa.
– Monipuolisuutensa takia Paananen pystyy pelaamaan käytännössä kaikissa rooleissa keskikentällä, mutta on parhaimmillaan keskikentän alemmilla paikoilla. Hän myös pystyy ylipäätään pelaamaan paremmin, jos olemme kentällä hyvin organisoituja, Riveiro kertoo.
- ManU-kaatajan tuhkimotarina jatkuu – taas iso päänahka
- Seuraa syksyn urheilutapahtumia televisiosta
- Oliver Lindellille jälleen yli 100 000 euron palkintopotti
- Liverpoolille viime hetken voitto – Manchester City vei paikalliskamppailuun
- Tottenham ja Arsenal voittoihin Valioliigassa
- Oliver Lindell hyvissä asemissa viikonloppuun
- Oliver Lindell aloitti BMW PGA Championshipin erinomaisesti
- Oliver Lindell jälleen upeaan suoritukseen
- Ilves ja KalPa varmistivat jatkopaikan CHL:ssä
- Max Verstappen palasi voittajaksi