FC Haka varmisti paikan Mestaruussarjassa
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliigan runkosarjan toiseksi viimeinen kierros käynnistyi torstaina, kun FC Haka voitti FC Hongan 2-1 (0-1).
FC Honka pääsi ensimmäisellä puoliajalla johtoon kuin varkain, kun Hakan maalivahti Aatu Hakalalle sattui kammottava virhe ja Rui Modesto pääsi siirtämään pallon tyhjään verkkoon. Toiselle puoliajalle Haka tuli erittäin vahvasti. Lee Erwin tasoitti ottelun rankkarista toisen puoliajan alussa ja maalipörssin kärkinimi kruunasi Hakan illan tekemällä maalin ottelun loppupuolella.
Voitolla Haka varmisti paikan Mestaruussarjassa. Hongan mestaruushaaveet kokivat sen sijaan kolauksen ja samalla Haka kavensi eron pronssiin seitsemään pisteeseen.
Kierros jatkuu lauantaina.
LUE MYÖS:
- Keski-Euroopan mäkiviikko päätökseen – suomalaismenestys jäi vaisuksii
- Manchester United antoi Ruben Amorimille potkut
- Jasmi Joensuu hyytyi Alpe Cermisin nousuun – Johanna Matintalo paras suomalainen
- Jasmi Joensuulle ensimmäinen voitto maailmancupissa
- Ruotsalaistähti varasti show’n NHL:n talviklassikossa.
- Jasmi Joensuu lähellä palkintopallipaikkaa
- Niilo Moilaselta väkevä onnistuminen Tour de Skillä
- Huippu-urheilua veloituksetta: Viaplay TV:n tammikuun kohokohdat huippufutiksesta snookeriin ja talvilajeista käsipalloon
- Niskaset parhaita suomalaisia Tour de Skillä
- Suomalaisten meno tahmeaa Tour de Skin avauksessa