Europaikkaa havitteleva Veikkausliigajoukkue värväsi ranskalaistopparin – ”Ulottuva ja hyvin liikkuva”

Vahvan kauden pelannut AC Oulu esitteli lauantaina uuden tulokkaan, kun vaihdosta kentälle tullut ranskalaistoppari Hamed Drame teki debyyttinsä FC Lahtea vastaan.
Dramen liittyminen joukkueeseen ei riittänyt siivittämään oululaisia voittoon, sillä tiukasti Veikkausliigan kärkikamppailussa mukana oleva AC Oulu joutui tyytymään 1-1-tasapeliin sarjapaikastaan taistelevaa FC Lahtea vastaan. Drame kuitenkin liittyi ”Laivastonsinisten” mukaan kovin tavoittein.
– Toivottavasti voin auttaa joukkuetta saavuttamaan mahdollisimman hyvän sijoituksen ja lopulta myös paikan eurokentille. Henkilökohtaisesti haluan kehittyä eteenpäin joka päivä ja nähdä kuinka pitkälle on mahdollista päästä, Hamed Dramé kertoi AC Oulun verkkosivuilla.
Ensimmäiset maistiaiset osaamisestaan Drame siis antoi jo lauantaina. Tilastoihin kirjattiin varoitus. Urheilujohtaja Markus Heikkinen odottaa tulokkaalta paljon.
– Hamed on ulottuva ja hyvin liikkuva toppari, joka on myös sinut pallon kanssa eli pystyy auttamaan joukkuetta myös pallollisessa vaiheessa. Olen todella tyytyväinen, että saatiin Hamedin tasoinen vahvistus tuomaan lisää vaihtoehtoja joukkueen alakertaan, ”Mako” Heikkinen kertoi Oulun verkkosivuilla.
Lähde: AC Oulun verkkosivut
- Kaksi Huuhkaja-legendaa viettää jäähyväisotteluaan maanantaina
- Eurooppa valtasi Ryder Cupin takaisin
- Pukki-Party sai jatkoa USA:ssa – Teemu Pukki iski jälleen
- Lukas Hradecky torjui Bayer Leverkusenin Bundesliigan piikkipaikalle
- Huuhkaja-pakki pääsi maistamaan harvinaista herkkua
- Manchester Citylle shokkitappio – ManU kyntää
- Eurooppa kiinni Ryder Cupin voitossa
- Veikkausliigajoukkueen historiallinen voittoputki poikki
- Eurooppa johdossa Ryder Cupin avauspäivän jälkeen
- Golfin Ryder Cup alkaa – Viaplay esittää huipputapahtuman viikonloppuna
- Huuhkajat tv:ssä, netissä ja radiossa – näin seuraat Suomen pelejä EM-kisoissa
- Kymmenet matkanneet Kazakstaniin kannattamaan Huuhkajia – ”Se on upea juttu”
- Huuhkajat iskee kärkiottelussa Kazakstanin kimppuun – ”Pelaavat historiansa parasta karsintaa”
- Huuhkajille jättimäisen tärkeä voitto – EM-kisat siintävät jo edessä
- Kaksi suomalaisjoukkuetta tulessa CHL:ssä torstaina
- Seiska: Tämän 25-vuotiaan parturi-kampaajan luona Jere Karalahti nykyään yöpyy – kuva
- Didier Deschamps pääsi harvinaiseen seuraan – Vasta kolmas, joka voittanut maailmanmestaruuden sekä pelaajana että valmentajana
- Rehdisti tissit tiskiin! Häkellyttävän upea golfkaunotar ihastuttaa – ”Maailman kaunein nainen”
- Veikkausliigan loppuratkaisut lähestyvät – otteluohjelmat julkaistu
- Amerikkalaisluistelija tuli ulos kaapista – ensimmäinen avoimesti homo mies edustaa USA:ta olympialaisissa