ESS: Pelicans-miehet nyrkkitappelussa aamutreeneissä – Päävalmentaja: ”Olemme tyytyväisiä tämmöiseen”
Lahden Pelicansin aamuharjoituksissa kuohahti oikein kunnolla. Puolustaja Ben Blood tulistui, kun oma joukkuekaveri Niko Kivelä taklasi häntä.
Blood aloitti nyrkkitappelun, joka tallentui paikalla olleen Etelä-Suomen Sanomien kamerallekin. Tilanteesta näkee, että päävalmentaja Petri Matikainen joutuu menemään käsirysyyn väliin.
– Siinä oli harjoitus, jossa mennään maalille ja pelataan tilanne loppuun asti. Kivelä ajoi tilanteen loppuun asti, kuten on pyydetty. Siinä sattui niin, että taklaus tuli pikkuisen kuolleeseen kulmaan, eikä Ben sitä nähnyt. Vekki huuleen, ja hän suutahti siitä. Sitten tuli pienet painit, kommentoi Matikainen ESS:lle.
Matikaista tilanne ei haitannut, ja tappelu on kuulemma jo sovittu.
– Olemme tyytyväisiä tämmöiseen. Juuri sitä haetaan, että vedetään loppuun asti, ja välillä tunteet voivat mennä yli. Annoin sen painin hetken olla ja menin sitten keskeyttämään sen. Ei siinä yhtään mitään tapahtunut, normal normal, kommentoi Matikainen lehdelle.
LUE MYÖS:
- ”Ammattitauti” pilasi supertähden MM-kisat – mahdollisuudet heikkenivät
- Meneekö F1-kausi sekaisin? Ikäviä merkkejä ilmassa
- Miro Heiskanen tehokkaana – 50 tehopistettä täyteen!
- Kovanaamat mukana Lahdessa – ainakin kahdet jäähyväiset edessä
- Vihdoin haastaja! Ylivoimainen Duplantis saa kiritystä Kreikasta
- Parjattu Leijona yön tähtenä – kaksi maalia!
- Viaplay esittää jokaisen testipäivän kokonaisuudessaan
- Arsenal jatkaa tuplajahtia
- FA Cupissa tärähti jälleen yllätys – alasarjajoukkue pudotti Valioliigajoukkueen
- Bahrainin testit päätökseen – Valtteri Bottaksella vaikea päätöspäivä