Espanja ja Sveitsi varmistivat EM-lopputurnauspaikan: ”Viimeinkin”

Perjantain otteluissa Espanja ja Sveitsi varmistivat paikkansa ensi kesän Ranskan EM-lopputurnaukseen.
C-lohkossa Espanja varmisti paikkansa voittamalla perjantaina Luxemburgin 4-0 Santi Cazorlan ja Paco Alcacerin kahdella maalilla. Samaan aikaan lohkokakkonen Slovakia hävisi yllättäen kotonaan Valko-Venäjälle, mikä kasvatti Espanjan kaulan viiteen pisteeseen. Lohkon toisesta suorasta paikasta tulee tiukka taistelu, sillä Ukraina voitti Makedonian 2-0 ja nousi tasapisteisiin Slovakian kanssa. Päätöskierroksella Ukraina kohtaa kotonaan Espanjan, Slovakia vieraissa Luxemburgin.
– Viimeinkin saimme paikan varmistettua. Pelasimme tänään erittäin hyvin ja ansaitsimme voiton. Sain valmentajalta luottoa ja se meni vissiin aika hyvin, kun kaksi maalia syntyi, kommentoi Santi Cazorla Espanjan TV:lle.
E-lohkossa Sveitsi murjoi San Marinon 7-0 ja kun samaan aikaan Slovenia jäi kotonaan tasapeliin Liettuan kanssa, varmistui sveitsiläisten kisapaikka.
G-lohkossa Ruotsi varmisti vähintään jatkokarsintapaikan voittamalla Liechtensteinin vieraissa 2-0 Marcus Bergin ja Zlatan Ibrahimovicin osumilla. Kun Venäjä voitti samaan aikaan Moldovan 2-1, pysyi lohkotilanne ennallaan: Itävallan kisapaikka on varma, Venäjä on kaksi pistettä Ruotsia edellä. Päätöskierroksella Ruotsi kohtaa kotona Moldovan ja Venäjä myös kotona Montenegron.
– Meidän on hoidettava oma ruutumme ja kaadettava Moldova, Venäjän pelin tulokseen emme voi vaikuttaa, kommentoi Zlatan ottelun jälkeen.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Huuhkaja-pelaajan joukkue lähellä jättipaukkua FA Cupissa
- FA Cupissa jysähti melkoinen pommi – Liverpool putosi alasarjajoukkueelle
- Patrik Laineen kuiva kausi jatkui
- Sebastian Aho hurjana – Aleksander Barkov iskussa
- Teuvo Teräväinen ja Artturi Lehkonen tehokkaina
- Suomalaiset kovassa maalivireessä NHL:ssä
- Teuvo Teräväisen tehot laiha lohtu
- Joel Armia Montrealin sankarina
- Juuse Saros ei pystynyt pysäyttämään Ottawaa
- Aleksander Barkov huippuvireessä – Mikael Granlund avasi pistetilinsä Dallasissa