Entinen Leijonapelaaja tylytti suomalaistoimittajaa somessa – ”Takaisin sinne mäkimonttuun”

NHL-seura Winnipeg Jetsin suomalaislupaus Patrik Laineen lauantain ja sunnuntain välisellä kierroksella vastaanottama taklaus oli sunnuntain suurin puheenaihe suomalaisessa urheilussa. Laine joutui jättämään pelin Buffalo Sabresia vastaan väliin kolmannen erän alkupuolella jouduttuaan keskialueella yhdysvaltalaispakki Jake McCaben kovan pommin uhriksi.
Taklaus oli puhdas, sitä mieltä oli ainakin moni NHL:n asiantuntija. Myös Buffalon suomalaispuolustaja Rasmus Ristolainen sanoi Ilta-Sanomille, ettei nähnyt tilanteessa virhettä.
Samaa mieltä ei ollut pitkän linjan suomalaistoimittaja Jari Porttila, joka tuomitsi McCaben taklauksen Twitterissä.
– Nyt ajeltiin Patrik Laine tosi törkeästi keskialueella, talutettiin notkuvin polvin ja sekavaisena pukukoppiin, Porttila twiittasi.
Sen jälkeen entinen Suomen jääkiekkomaajoukkueen pelaaja, nykyisin Suomi-sarjassa pelaavaa Nokian Pyryä edustava hyökkääjä Jussi Pesonen, 37, sanoi Porttilalle suorat sanat. Pesosesta Laineeseen kohdistunut taklaus oli ehdottomasti puhdas.
– Puhdas taklaus minkä olisi voinut vetää vieläkin kovemmin loppuun. Takas sinne mäkimonttuun Jari, Pesonen tylytti.
Jos alla oleva kuva ei aukea, katso se täältä.
Winnipeg Jets tiedotti sunnuntaina Laineen saaneen tilanteessa aivotärähdyksen. 18-vuotias pistelinko ei osallistunut joukkueen harjoituksiin pyhänä.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Viaplayn ‘Max Verstappen: Anatomy of a Champion’ on ainutlaatuinen lähikuva Formula 1 –tähdestä
- Fernando Alonso vapaiden harjoitusten nopein
- Anton Lundell tehoili Floridalle tärkeän voiton
- Suomalaiset takasivat Floridalle elintärkeän voiton
- Puhelu Markku Kanervalta löi Huuhkaja-tulokkaan ällikällä – ”Sitä menee itsekin shokkiin”
- Maastohiihdon SM-mitaleista kisataan viikonloppuna – kaikki huiput mukana
- Suomalaisvahdit huippuvireessä NHL:ssä – Juuse Saros pysäytti kärkijoukkueen
- Matias Maccelli maalasi makeasti
- Mikko Rantanen lähellä haamurajaa – Sebastian Aho ja Kasperi Kapanen maalasivat myös
- Huuhkajat taisteli tärkeän voiton Pohjois-Irlannista