Dopinginvastaisen taistelun legenda jää eläkkeelle
Kuva: Getty Images
Suomen urheilun eettinen keskus SUEK ry:n lääketieteellinen johtaja Timo Seppälä on jäänyt eläkkeelle.
Farmakologian dosentti, lääketieteen ja kirurgian tohtori Timo Seppälä kehitti merkittävästi antidopingtoimintaa. Hän tuli mukaan antidopingtyöhön vuonna 1989 ja toimi viimeksi SUEKin osa-aikaisena lääketieteellisenä johtajana.
– On ollut mielenkiintoista seurata antidopingtoiminnan muutosta vuosikymmenten aikana. Kehitys on ollut valtavaa ja toiminnan luotettavuus on kasvanut merkittävästi. Olen saanut tehdä yhteistyötä kiinnostavien henkilöiden kanssa ja haluan kiittää kaikkia näistä vuosista. Jätän luottavaisin mielin tehtäväni, puhtaan urheilun puolesta kannattaa kamppailla, Timo Seppälä toteaa SUEKin verkkosivuilla.
– Timo kuuluu dopinginvastaisen taistelun merkkihenkilöihin Suomessa. Hänellä on mittaamattoman laaja asiantuntemus ja vahva kokemus monelta vuosikymmeneltä. Median arvostama asiantuntija on aina ollut valmis auttamaan urheilijoita lääketieteellisissä asioissa. Timo tunnetaan myös sanavalmiudestaan ja älykkäästä huumorintajustaan, SUEKin puheenjohtaja Pekka Ilmivalta sanoo.
– Timo jättää toimistomme osaamiseen suuren aukon. Alamme pian etsiä hänelle seuraajaa SUEKin lääketieteellisen asiantuntijan tehtäviin hieman uudistetulla toimenkuvalla, SUEKin pääsihteeri Harri Syväsalmi huomauttaa.
Lähde: SUEKin verkkosivut
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Tämä jos jokin on poikkeuksellista: Mestis-seuran uusi päävalmentaja on vasta 24-vuotias
- Megatähti Aleksander Ovetshkinille vastuuta
- Susijengin jäljillä: Bilbao hiljeene
- Pahasti itseään kolhinut englantilaislumilautailija vielä rinteeseen?
- Iivo ja Kerttu Niskanen jäivät kauas kärjestä – ”Vähän vaikeampi päivä”
- Komarov hyökkää Leijonien ykkösketjussa – katso kentälliset
- Ranska ja Kanada 1-1 tasatilanteessa
- Ruotsi pitää oven auki NHL-pelaajille
- Seiska: Jere Karalahden naissotkuissa uusi käänne – ”Tapaamme hänet pian”