David Moyes yleisön paluusta Valioliigaan: “Osa joukkueista saisi edun”
Yleisötapahtumat on tarkoitus avata Isossa-Britanniassa 17. toukokuuta alkaen rajatuin ehdoin. Valioliigan päätöskierros pelataan 23. toukokuuta, mikä tarkoittaisi, että yleisöä pääsisi stadioneille ainoastaan kauden viimeisiin otteluihin.
West Hamin manageri David Moyes kokee suunnitelman johtavan epäreiluun tilanteeseen. Päätöskierroksen kotikentällään pelaavat joukkueet saisivat tästä merkittävän hyödyn.
– Fanien saaminen takaisin olisi fantastista. Olen kuitenkin hieman skeptinen heidän tulemisesta vain viimeiseen otteluun, sillä osa joukkueista saisi edun ja osa ei, Moyes sanoi Sky Sportsille.
– Jos hallitus ja Valioliiga voisivat tehdä sen viikkoa aiemmin, niin kaikilla olisi yksi kotipeli ja yksi vieraspeli, jossa olisi yleisöä.
West Ham pelaa viimeisen ottelunsa kotikentällään Southamptonia vastaan, joten Moyesin ryhmä olisi “hyötyjien” joukossa. Sen sijaan esimerkiksi Newcastlen päätöskierroksen peli on vieraskentällä Fulhamia vastaan. Newcastle-luotsi Steve Bruce ei halunnut vielä isommin spekuloida asialla.
– Vaikuttaa oudolta, että yleisö olisi kauden viimeisen ottelun mukana. Mutta puhutaan siitä sitten, Bruce sanoi.
Katsomot olisi tarkoitus avata rajoituksin, joiden mukaan yleisöä saisi ottaa Valioliigan otteluihin 25 prosenttia kapasiteetista, mutta kuitenkin enintään 10 000. Valioliigaa on pelattu kokonaan tyhjille katsomoille joulukuusta lähtien.
Valioliigan otteluja voi katsoa Elisa Viihde Viaplayssa ja V sportin kanavilla.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Sidney Crosby ja kumppanit voittivat Stanley Cupin toisella yrittämällä – Jarkko Ruutu muistelee: ”Joukkue oli huonompi kuin edellisenä vuonna”
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- ESPN: Andres Iniesta suuntaamassa todella yllättävään osoitteeseen, eikä se ole Kiina
- Ghanan Kevin-Prince Boateng ei kainostele: ”Meidän täytyy voittaa mestaruus”
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Auts! Kilpakumppanilta täyslaidallinen suomalaiselle formulakuskille: ”En kunnioita tuota kakaraa lainkaan”
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Espanjan päävalmentajalle potkut MM-kisojen aattona – ”Liitto ei voi jäädä ulkopuolelle neuvotteluista”
- Henri Kontisen nelinpelitie nousi pystyyn Australiassa