Dallas romahti surkeisiin suomalaismaalivahteihinsa: ”Todella kova paikka”
Kuva: Getty Images
St Louis murskasi Dallasin konferenssivälierän seitsemännessä pelissä peräti 6-1. Dallasin suomalaismaalivahdeille ilta oli sysimpimeä.
Kari Lehtonen pelasi avauserän, torjui viidesti ja kolme kiekkoa meni taakse, kaksi niistä erittäin helposti.
Antti Niemi tuli kakkoserään, torjui yhteensä kahdeksan kertaa ja kaksi meni taakse. Viimeisen St Louis teki tyhjiin.
Moni asiantuntija on uumoillut, että Dallas tulee kaatumaan juuri maalivahteihinsa, sillä suomalaiset olivat jo runkosarjassa tilastojen häntäpäässä. Ennustukset toteutuivat karmaisevalla tavalla ratkaisevalla hetkellä.
– Se oli kova paikka, todella kova. Kaikki päättyi niin nopeasti meidän osaltamme tänään, tyytyi pettynyt Lehtonen kommentoimaan ottelun jälkeen.
LUE MYÖS:
- Jere Lehtinen: Leijonat saamassa vielä yhden NHL-vahvistuksen?
- Buffalon vuoro voittaa – sarjassa edetään seiskapeliin
- Jättiyllätys – Slovenia kellisti Tshekin
- Kuten pitikin – Leijonille toinen voitto
- Aston Villa varmisti Mestarien liigan paikkansa
- Sveitsi odotetun vahva, Kanada voitti Ruotsin
- Leijonat avasi hyvällä voitolla
- MM-jääkiekko alkaa, Leijonat kohtaa Saksan
- Anaheimin taival päättyi – Vegas välieriin
- Colorado välieriin – Minnesota hukkasi johtonsa