Chelsea-valmentaja sai sakot tuuletuksestaan
Toissa viikon Chelsean ja Manchester Unitedin välisessä kohtaamisessa lontoolaiset tasoittivat ottelun 2-2:een aivan viime hetkillä ja seuran apuvalmentaja Marco Ianni intoutui provosoimaan tuuletuksellaan United-manageri Jose Mourinhoa.
Ianni ryntäsi Mourinhon luo tuulettamaan tasoitusta villisti ja portugalilainen poltti tästä päreensä. Tilanteesta kehkeytyi sanaharkka, joka saatiin kuitenkin rauhoitettua suhteellisen nopeasti.
Sekä Ianni että Chelsean manageri Maurizio Sarri ovat pyytäneet tapahtunutta anteeksi ja Mourinho on todennut asian olevan sillä selvä.
Englannin jalkapalloliitto FA langetti nyt oman tuomionsa ja Ianni sai 6000 punnan sakot. Lisäksi FA antoi nuhteet Mourinholle sekä molemmille seuroille tapahtuneesta.
LUE MYÖS:
- Kohutulokas kukisti legendan – hirmuiset pisteet
- Cityn supertähti lähtee
- Hattutemppujen ilta! Otteluvoitot tasan
- Putosiko Real Madrid kelkasta? Kaikki valtit Barcelonan käsissä
- Nyt se on varmaa – Florida ulos pudotuspeleistä
- AC Oulu murjoi Gnistanin Veikkausliigan avauksessa
- Mahtava nousu – ja takaisin kanveesiin
- Luca Doncic jäämässä rannalle – vetoomusta valmistellaan
- Tappara Hämeenlinnaan – kaikki sarjat jatkuvat
- Kuka yllättyi? Päitä putosi Italiassa