Chelsea ei ole luovuttamassa – varannut peräti 66 miljoonaa euroa tähtihankintaan?

Chelsea ei ole jahdannut Evertonin John Stonesia samalla innolla kuin kesän siirtoikkunassa. Silloinhan Stones päätyi jopa pyytämään siirtoa Evertonilta, joka kieltäytyi kauppaamasta 21-vuotiasta superlupausta.
TalkSPORTin tietojen mukaan Chelsea ei kuitenkaan ole luovuttamassa, vaan se on varannut peräti 50 miljoonaa puntaa (66 miljoonaa euroa) hankkiakseen Stonesin tammikuussa.
Stones on noussut Englannin A-maajoukkueeseen ja on monien asiantuntijoiden mukaan näillä näkyvin avauskokoonpanon pelaaja ensi kesän EM-kisoissa Ranskassa. Saattaakin olla, että Stones haluaa itse jatkaa tutussa ympäristössä pitääkseen paikkansa ja roolinsa maajoukkueessa.
Vahvat näytöt EM-kisoissa saattavat myös nostaa miehen hintaa, mikä taas kiinnostaa Evertonia. Lisäksi huippuesitykset voivat nostaa kiinnostusta ulkomailla, ja Evertonin ei näin ollen välttämättä tarvitsisi myydä Stonesia toiseen Valioliigaseuraan.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon