Championshipissä muutama suomalaiskasvo tällä kaudella – tämä legenda ei esittelyjä kaipaa!
Kuva: Getty Images
Englannin pääsarjassa Valioliigassa ei nähdä tälläkään kaudella suomalaisia, mutta toiseksi korkeimman sarjaportaan joukkueista kotimaisia pelureita löytyy, ainakin pelaajalistoilta.
Sarjassa pelaavat maalivahti Jesse Joronen ja keskikentän Sakari Mattila (molemmat Fulham), maalivahti Niki Mäenpää ja hyökkääjä Vahid Hambo (molemmat Brighton) sekä Nottinghamiin Hollannista siirtynyt keskiakselin mies Thomas Lam ja Ykkösliigasta nousseen Wiganin maalivahti Jussi Jääskeläinen.
Tunnetuin suomalaispelaaja Championshipissä tällä kaudella on ehdottomasti Wiganin ykköstorjuja Jääskeläinen. 41-vuotias koppari piti maalinsa puhtaana hämmästyttävät 16 kertaa 35 ottelussa, mikä todisti, että entisellä valioliigamolarilla on edelleen annettavaa myös brittein saarten kakkostasolla.
Jorosen ja Mattilan Fulham on suureen haasteen edessä heti perjantaina, kun Championship alkaa. Vastassa on Valioliigasta tippunut perinneseura Newcastle United, joka on Aston Villan ja Norwichin ohella yksi suurimmista ennakkosuosikeista.
Pahimmassa tapauksessa lähes kaikki suomalaiset jäävät vähälle peliajalle emoseuroissaan. Jorosen odotetaan lähtevän lainalle. Mattilan rooli on arvoitus, kuten myös Lamin. Mäenpää lienee kakkosvaihtoehto maalille. Hambo ei ole vielä pelannut minuuttiakaan Championshipissä. Ainoa todennäköinen luottopelaaja on siis Suomen A-maajoukkueen entinen luottovahti Jääskeläinen.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Tiesitkö: Jari Litmanen ei ole aina pelannut numerolla 10 – mitä muita numeroita hän käytti?
- Arsenal havittelee ison rahan korvaajaa Danny Welbeckille
- ESPN: Andres Iniesta suuntaamassa todella yllättävään osoitteeseen, eikä se ole Kiina
- Sidney Crosby ja kumppanit voittivat Stanley Cupin toisella yrittämällä – Jarkko Ruutu muistelee: ”Joukkue oli huonompi kuin edellisenä vuonna”
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Espanjan päävalmentajalle potkut MM-kisojen aattona – ”Liitto ei voi jäädä ulkopuolelle neuvotteluista”
- Ghanan Kevin-Prince Boateng ei kainostele: ”Meidän täytyy voittaa mestaruus”
- Henri Kontisen nelinpelitie nousi pystyyn Australiassa
- Huh huh! Lauri Marjamäeltä hurja temppu Kanadaa vastaan – ”Huikea ratkaisu”