Camilla Richardsson MM-Pekingiin

Estejuoksija Camilla Richardssonin paikka Pekingin MM-joukkueessa varmistui jo maanantaina. Vaasalaisjuoksija on rankingissa viimeisenä kisoihin pääsevänä urheilijana sijalla 45, mutta IAAF vahvisti esterankingin.
Raja oli 9.44, mutta Richardssonin Tallinnan 22-vuotiaiden EM-kisoissa juoksema aika 9.46,34 riitti juuri ja juuri kisapaikkaan.
– Olen tosin iloinen. Olen aina haaveillut, että pääsen mukaan tällaiseen arvokilpailuun, Richardsson sanoi SUL:n nettisivuilla.
– Nyt tässä on kaksi viikkoa aikaa harjoitella ja minulle määräpainotteinen harjoittelu nostaa kunnon esiin. Sitä en ole nyt ehtinyt tekemään. Uskon, että MM-kisoissa pystyn taas juoksemaan hyvin.
– Tein kahden viikon valmistautumisjakson ennen Tallinnan kisoja. Se toimi hyvin ja aion nyt tehdä samalla tavalla.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan
- Liverpool juhli Valioliigan mestaruutta
- Floridalle avaustappio
- Patrik Laine joutui katsomoon – Montreal voitti
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon