Brassipelaaja aloitti oman lakon ja jätti saapumatta harjoitusleirille – seura sakotti 50 000 euroa
Kuva: Getty Images
Hamburger SV:n miehistö kokoontui uudenvuodenpäivänä lentokentälle ja matkasi leirille kohti Jerezia Espanjassa. Tarkemmin sanoen, yhtä vaille koko miehistö kokoontui, sillä brasilialaispelaaja Walacea ei näkynyt mailla halmeilla.
Vuosi sitten HSV-paitaan siirtynyt 22-vuotias Walace on ollut tyytymätön peliaikaansa ja haluaa siirron. Keinoja ei kuitenkaan seurassa sulatettu alkuunkaan.
– Walace on pidentänyt lomaansa omatoimisesti ja kertonut henkilökohtaiset syyt taustaksi, mutta me emme tätä hyväksy, julisti HSV:n urheilujohtaja Jens Todt Bildille.
Lehden tietojen mukaan seura on lätkäissyt pelaajalle 50 000 euron sakon ja odottaa tämän ilmoittautuvan leirille mukaan välittömästi.
– Olen tehnyt hänelle ja hänen neuvonantajalleen näkemyksemme täysin selväksi. Lähdemme siitä, että Walace on viimeistään 3. tammikuuta käytettävissämme, Todt sanoi.
LUE MYÖS:
- Kuka yllättyi? Päitä putosi Italiassa
- KooKoo ja Tappara voittoihin – perjantaina jatkuu
- HIFK tiedottaa: raju remontti!
- Haamuraja! Supertähti teki sen taas
- Veikkausliigaa uhannut katastrofi poistui
- Suomalainen kohuvalmentaja ulos MM-kisoista
- Janni Hussi sivuun kovista kisoista – paljasti syyn Instagramissa
- Italia karahti, Ruotsi nousi kuolleista
- Puolivälierissä välipäivä – Ilves aloittanut vahvasti
- IS: Jukka Jalonen: tyly ilmoitus Liigan suuntaan!