Brassipelaaja aloitti oman lakon ja jätti saapumatta harjoitusleirille – seura sakotti 50 000 euroa
Kuva: Getty Images
Hamburger SV:n miehistö kokoontui uudenvuodenpäivänä lentokentälle ja matkasi leirille kohti Jerezia Espanjassa. Tarkemmin sanoen, yhtä vaille koko miehistö kokoontui, sillä brasilialaispelaaja Walacea ei näkynyt mailla halmeilla.
Vuosi sitten HSV-paitaan siirtynyt 22-vuotias Walace on ollut tyytymätön peliaikaansa ja haluaa siirron. Keinoja ei kuitenkaan seurassa sulatettu alkuunkaan.
– Walace on pidentänyt lomaansa omatoimisesti ja kertonut henkilökohtaiset syyt taustaksi, mutta me emme tätä hyväksy, julisti HSV:n urheilujohtaja Jens Todt Bildille.
Lehden tietojen mukaan seura on lätkäissyt pelaajalle 50 000 euron sakon ja odottaa tämän ilmoittautuvan leirille mukaan välittömästi.
– Olen tehnyt hänelle ja hänen neuvonantajalleen näkemyksemme täysin selväksi. Lähdemme siitä, että Walace on viimeistään 3. tammikuuta käytettävissämme, Todt sanoi.
LUE MYÖS:
- Jo aiemmin tehokkain, nyt nousua maalitilastossa – Patrick Kane laittaa jenkkien tilastoja uusiksi
- Taas uusi kunnianosoitus legendalle – sarjan paras valmentaja!
- Hiihdon maailmancup päättyy USA:ssa – Iivo Niskasta ei nähdä
- Supertähdet dominoivat pörssiä – kolme satasen miestä
- Viimein voiton makuun – kovanaamat ulos, voitto Japaniin
- Kotkat liitävät taas – palkintokorokesija!
- Kimi Antonelli kuittasi voiton Kiinassa
- Norjalaiset ylivoimaisia kotiladullaan
- Suomalaiset muistelevat kaiholla – Kimin paalupaikalle
- Matias Maccelli tehoili, Miro Heiskanen loisti