Barcelonasta Valioliigaan siirtynyt tähti saattaa debytoida huippukamppailussa
Kuva: Getty Images
Nähdäänkö Manchester Cityn tuore maalivahtihankinta Claudio Bravo Cityn maalilla Manchesterin derbyssä lauantaina?
Se on kysymys, mikä puhuttaa sumujen saarilla. Barcelonasta Cityyn siirtynyt Bravo on harjoitellut uuden joukkueensa kanssa ensimmäisen kerran vasta torstaina, eli alle 48 tunnin sisällä lauantaina pelattavasta derbystä Manchester Unitedia vastaan.
United ja City kohtaavat lauantaina klo 14.30 Suomen aikaa.
33-vuotias Bravo hankittiin korvaajaksi Italian liigan Torinoon loppukauden lainasopimuksen turvin lähteneelle Joe Hartille. Uusi päävalmentaja Pep Guardiola ei halunnut antaa vastuuta kymmenen vuoden ajan Cityssä torjuneelle brittivahdille, koska tämä oli hänen mielestään liian huono jalalla pelaamisessa. Ennen Guardiola valmensi todennäköisesti maailman parasta maalivahtia Manuel Neueria saksalaisessa Bayern Münchenissä.
Guardiolalla on edessä iso päätös ennen lauantaita. Heittääkö hän maalille vasta hiljattain joukkueen mukaan liittyneen ja reilut 20 miljoonaa euroa maksaneen Bravon vai alkukaudesta torjuntavastuun Cityn maalilla kantaneen Willy Caballeron? Siinä vasta pulma. Pelissä on paljon, vaikka kaudesta on käynnissä vasta alkuhetket.
Bravo on Chilen A-maajoukkueen ykkösmaalivahti ja kapteeni. 184-senttinen molari edusti Real Sociedadia Espanjan kahdella korkeimmalla sarjatasolla kahdeksan kauden ajan ennen kuin siirtyä Barcelonaan kaudeksi 2014-2015.
LUE MYÖS:
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Maailmanmestaruus Suomeen!
- Leijonat finaaliin – Kanada kaatui mahtiesityksellä
- PSG uusi mestaruutensa
- Sveitsi palautti Norjan maan pinnalle
- NHL-tähti joka ryyppäsi miljoonansa ja nukkui siltojen alla
- Teemu Tainion poika isänsä jalanjäljillä – ”Hänen tukensa on ollut kaikki kaikessa”
- AC Oulu palaa Veikkausliigaan – murskavoitto MP:stä sinetöi nousun
- Aston Villa luovuttamassa : “En vastaa kysymyksiin tulevaisuudesta”
- Leo Komarov vitsaili MTV Sportille – ”Täytyyhän ne kamat jonkun pakata”
- Amerikkalaismedia spekuloi: Zlatan Ibrahimovic jättämässä Manchester Unitedin jo tammikuussa?
- Hymyltä viiltävä kuva-analyysi: Näin rallirakas Maisa Torpan rinnat ovat kehittyneet – katso topless-kuvat! (K-18)
- Leijonat finaalijahtiin lauantaina
- Leijonat vakuuttavasti välieriin
- Nooralotta Neziri seksikkäänä uima-altaassa – katso kuva