Barcelonan yritys epäonnistui – lehti: hyökkääjä ilmoitti seuralle, ettei aio tehdä jatkosopimusta
Munir El Haddadi on ilmoittanut Barcelonalle, ettei aio tehdä espanjalaisseuran kanssa jatkosopimusta. 23-vuotiaan hyökkääjän diili päättyy kesällä, joten hän saa neuvotella muiden seurojen kanssa siirrosta. Asiasta kertoo Mundo Deportivo.
Barcelona on yrittänyt solmia Munirin kanssa uutta sopimusta, mutta tuloksetta. Jo junioreissa Barcelonaa edustanut kärki on jäänyt Blaugranassa vähälle vastuulle, ja pelejä on tullut tämän kauden La Ligassa vain seitsemän.
Mundon mukaan ainakin toinen La Ligan jättiläinen Sevilla, Valioliigan West Ham ja Italian Serie A:ssa pelaava Napoli ovat Munirin perässä. Jos Munirin siirto toteutuu kesällä, joku seura saa nuorukaisen riveihinsä ilmaisella siirrolla.
Suomessa Munir saatetaan muistaa vuodelta 2014. Tuolloin hän teki Barcelonalle kaksi maalia Olympiastadionilla pelatussa ystävyysottelussa HJK:ta vastaan. Tuolloin Barcelona voitti yli 40 000 katsojan edessä pelatun ottelun selvin 6-0-kukemin.
LUE MYÖS:
- Mäkihypyn ja yhdistetyn joukkueet maailmancupeihin valittu
- Yllätysnimet parhaina suomalaisina Davosissa
- Jasmi Joensuu paras suomalainen sprintissä – miehet kaukana kärjestä
- Suomen parisprinttijoukkueet jäivät ilman palkintopallisijoja
- Viaplay esittää hiihdon maailmancupin Davosissa ja Tour de Skiin Toblachissa
- Viaplay tuo Itävallan FIS-kisat takaisin Suomen ruuduille – talviurheilun superkausi jatkuu
- Mikko Rantanen hurjassa vireessä
- Suomen joukkue Davosin maailmancupiin nimetty
- Lando Norris F1-mestari – Max Verstappenin kiri jäi vajaaksi
- Max Verstappen paalupaikalta F1-kauden päätökseen