Barcelona seonnut – romahtanut floppipelaaja matkalla Camp Noulle

FC Barcelona on tarjoamassa sopimusta Fernando Torresille, jota vielä muutama vuosi sitten pidettiin maailman vaarallisimpana kärkipelaajana. Vuoden 2010 jälkeen nyt 31-vuotiaan espanjalaishyökkääjän ura on kääntynyt katastrofaaliseen syöksyyn.
Torres löi läpi Atletico Madridissa, missä hän paukutti kuuden kauden aikana 82 maalia. Hän sai unelmasiirron Liverpoolin, missä maalitehtailu sen kuin kiihtyi: 102 ottelua tuotti 65 osumaa. Siirto Chelseaan oli edessä 2011, mutta jotakin tapahtui, maalihana tyrehtyi. 110 ottelua ja 20 maalia ei ollut totisesti sitä, mitä Chelsea odotti mieheltä saavansa vastineeksi hurjasta viikkopalkasta sekä 58,5 miljoonana euron siirtosummasta.
Lyhyen AC Milan-piipahduksen jälkeen Torres lainattiin kasvattajaseuraansa Atleticoon, mutta edes tutut ympyrät eivät ole siivittäneet häntä entiseen lentoon. Viime ja tällä kaudella hän on pelannut 35 ottelua ja tehnyt viisi maalia.
Espanjalaisen AS:n mukaan Barca kuitenkin tavoittelee Torresia ilmaisella siirrolla. Moni varmasti kysyy miksi, kun joukkueella on jo nyt Lionel Messi, Neymar sekä Luis Suarez.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- Sebastian Ahon sihti kohdillaan – Dallasin suomalaiset syöttöpuuhissa
- Suomalaishiihtäjät kaukana kärjestä Jällivaarassa
- Mikael Granlund tehopäällä – Patrik Laine osui
- Talvi yllätti HJK:n Konferenssiliigan ottelussa – HJK menetti kahden maalin johtoaseman
- Aleksander Barkov pyssytti itsensä harvalukuiseen seuraan
- Sebastian Aho tehokkaana – Jesperi Kotkaniemi ratkaisi
- Suomen joukkueet viikonlopun talvilajien MM-osakilpailuihin valittu – konkari mukana
- Aleksander Barkov vietti historiallista iltaa
- Suomalaishiihtäjät kaukana kärjestä Rukan hyisissä olosuhteissa
- Carolinan suomalaiset syvensivät Columbuksen ahdinkoa