Barcelona saamassa vihdoin haluamansa? – Laitahyökkääjän siirto lähestyy
Kuva: Getty Images
Celta Vigon laitahyökkääjä Nolito saattaa siirtyä Barcelonaan lähipäivinä, kertoo espanjalaislehti Marca.
Lähteen mukaan 29-vuotias espanjalainen siirtyisi joukkueeseen ensiksi lainasopimuksella kevätkaudeksi. Mikäli seura ei haluaisi hankkia häntä pysyvästi sovitulla kauppasummalla, joutuisi se maksamaan Celtalle rangaistuksena korvauksen.
Nolito on kärsinyt viime aikoina takareisivammasta. Laitahyökkääjän tahti on muutenkin hiipunut kovasta alkukaudesta – kauden ensimmäiset 10 La Liga -ottelua toivat miehelle seitsemän maalia ja neljä maalisyöttöä. Sitä seuranneessa kuudessa pelissä hän teki yhden maalin ja antoi yhden maalisyötön.
Nolito pelasi nuorempana, vuosina 2008-2011, Barcelonassa mutta pääsi kokeilemaan taitojaan lähinnä B-joukkueessa. Mies paljasti syksyn mittaan espanjalaismedialle, että ei lähde Celtasta muualle kuin Barcelonaan.
LUE MYÖS:
- NBA:n neljä parasta selvillä
- Ei yllätyksiä Sveitsissä – Suomi maanantaina kehissä
- Jannik Sinner kovaan saavutukseen
- West Ham kuilun partaalla
- Jere Lehtinen: Leijonat saamassa vielä yhden NHL-vahvistuksen?
- Buffalon vuoro voittaa – sarjassa edetään seiskapeliin
- Jättiyllätys – Slovenia kellisti Tshekin
- Kuten pitikin – Leijonille toinen voitto
- Aston Villa varmisti Mestarien liigan paikkansa
- Sveitsi odotetun vahva, Kanada voitti Ruotsin