Arsene Wenger kirosi: “Uusintaottelu on hanurista”

Arsenal jäi Hullin kanssa maalittomaan tasapeliin FA cupissa. Manageri Arsene Wenger myönsi, että uusintaottelu ei todellakaan ole mieluinen asia, koska Arsenal tappelee yhä myös Mestarien liigassa.
Ottelun ehdoton sankari oli peräti 11 torjuntaa tehnyt Hullin maalivahti Eldin Jakupovic.
– En olisi halunnut millään uusintaottelua, tämä on kaikkea muuta kuin ideaalitilanne. Uusinta on täysin hanurista tähän otteluruuhkaan, Wenger manasi ottelun jälkeen.
– Hull puolusti tänään erinomaisesti. Hyökkäyspäässä emme pystyneet riittävän hyvään syöttöpeliin. Meillä oli 20 laukausta tänään, mutta emme vain saaneet maaleja.
Arsenal kohtaa Mestarien liigassa Barcelonan ja uusintaottelu Hullia vastaan osuu juuri niiden kamppailujen väliin.
– Toivotaan että loukkaantumisia ei tule, kyllä me silloin otteluruuhkasta selviämme. FA cupin säännöissä lukee uusintaottelu tasapelin jälkeen, joten on vain kunnioitettava näitä sääntöjä, Wenger sanoi BBC:n mukaan.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Huuhkaja-pelaajan joukkue lähellä jättipaukkua FA Cupissa
- FA Cupissa jysähti melkoinen pommi – Liverpool putosi alasarjajoukkueelle
- Patrik Laineen kuiva kausi jatkui
- Sebastian Aho hurjana – Aleksander Barkov iskussa
- Teuvo Teräväinen ja Artturi Lehkonen tehokkaina
- Suomalaiset kovassa maalivireessä NHL:ssä
- Teuvo Teräväisen tehot laiha lohtu
- Joel Armia Montrealin sankarina
- Juuse Saros ei pystynyt pysäyttämään Ottawaa
- Aleksander Barkov huippuvireessä – Mikael Granlund avasi pistetilinsä Dallasissa