Ari ”Zico” Hjelm Chile-Australia ottelusta: ”Pakkovoiton paikka”

Kolme Suomen mestaruutta urallaan valmentajana voittanut Ari Hjelm näkee, että illan ottelussa Chile-Australia joukkueilla on edessään pakkovoiton paikka.
– Tämä peli on pakko voittaa, mikäli haluaa tästä lohkosta jatkoon. Tasapelillä kummatkin ovat ulkona. Espanja ja Hollanti ovat niin kovia, Hjelm arvioi arvokisat.comille.
Pelin ollessa lopussa tasatilanteessa Hjelm pelaisi ”upporikasta ja rutiköyhää”.
– Mikäli minä olisin valmentajana ottelussa hakisin voittoa riskillä. Lohko on kolmen ottelun sykli ja siinä pitää laskea, mistä peleistä niitä pisteitä on otettavissa. Tämä on sellainen peli. Kuusi pistettä riittää jatkopaikkaan, Hjelm laskeskelee.
Tamperelaisen mukaan Chile lähtee otteluun suosikkina.
– Heidän aseensa on valtava prässi. Puolustuspään pitää pysyä silti kontrollissa, sillä maalijuhlilla ei näissä kisoissa pärjää. Valmentajan pitää saada joukkueensa mentaalisesti kuriin. En usko Australian pärjäävän näissä kisoissa, Hjelm analysoi.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa
- Lando Norris voittoon – Max Verstappenille katastrofi
- McLarenit ja Ferrarit kärkipaikoille Itävallassa
- McLarenit dominoivat Itävallan harjoituksia
- Valtteri Bottaksesta tärähti kutkuttava huhu
- NHL:n varaustilaisuuden varausjärjestys selvillä
- Suomalaisjoukkueiden ensimmäiset vastustajat eurokentillä selvillä
- Valioliigan otteluohjelma julkaistiin