Polven eturistisidevammat ovat jotakuinkin viheliäisin vaiva, mikä ammattijalkapalloilijalle voi tulla. Viime vuosina monien muiden vammojen toipumisajat ovat nopeutuneet huomattavasti lääketieteen kehityksen ja ylipäänsä paremman kuntoutuksen kautta. Mutta yksi on ja pysyy – eturistisidevammat. Kun eturistiside joudutaan operoimaan, on kausi yleensä paketissa. Alle kahdeksan kuukauden siitä harvemmin selviää.

Real Madridin ja Brasilian tähtihyökkääjä Rodrygo putosi pelistä pois juuri tämän vamman vuoksi. Useammista pikkuvammoista kärsinyt Rodrygo sai nyt pahimman mahdollisen tuomion, sillä vaiva pitää hänet sivussa Realin kevään ratkaisupeleistä La Ligassa ja Mestarien liigassa sekä MM-kisoista. Mies olisi ollut kunnossa ollessaan satavarmasti Brasilian nimilistalla.

Vamma syntyi maanantain La Liga ottelussa Getafea vastaan. Ilta oli muutenkin synkkä Realille, sillä joukkue hävisi ja etumatka sarjakärki Barcelonaan venyi neljään pisteeseen. Realin tilanne ei näytä muutenkaan hyvältä, sillä joukkueen suurin tähti Kylian Mbappe on myös kärsinyt eri vaivoista, joskaan ei läheskään yhtä vakavista kuin Rodrygo nyt.

Realin seuraava sarjaottelu on perjantaina, kun joukkue kohtaa vieraskentällä Celta Vigon. Ensi viikolla on edessä kotiottelu Mestarien liigassa, kun Madridiin tulee vierailulle Manchester City.

LUE MYÖS:

Uutiset |