Aikanaan palkka hampurilaisina – Valioliigapelaaja muistaa juurensa ja riensi avuksi
Kuva: Getty Images
Evertonin laituri Yannick Bolasie toipuu parhaillaan polvivammasta, mutta tämä ei estä häntä huolehtimasta vanhasta seurastaan.
Kaukana Englannin liigan alapuolisissa sarjoissa pelaileva Hillingdon Borough oli hiuskarvan päässä lapun pistämisestä luukulle kunnes Bolasie saapui entisen seuransa avuksi. Hillingdon oli luopumassa sarjassa kannatuksen puutteen takia ennen Bolasien väliintuloa.
– Kun Bolasie kuuli uutiset, hän otti yhteyttä ja tarjosi henkistä tukeaan. Hän ajattelee aina meitä ja kunnioittaa todella seuraa. Hän halusi tietää mitä on tapahtumassa ja miten hän voisi auttaa, seuran puheenjohtajatar Dee Dhand kertoi Mirrorille.
– Tämä ei ole taloudellinen kysymys. Omistamme kenttämme ja saamme varoja vuokraamalla tilojamme. Tunnemme vain kannatuksen puutteen niin seuran osalta kuin liigan ulkopuolisen jalkapallon osalta yleisestikin.
Bolasie otti asian omakseen ja kannattajiakin alkoi löytyä Hillingdonin tueksi ja luopumisuhka on poistunut.
Kongon maajoukkuepelaaja edusti itse nuorena Hillingdonia ilman korvausta – bonusta lukuun ottamatta.
– Lopulta päädyin antamaan hänen ilmaisen hampurilaisen jokaisesta maalista. Kerran hän teki kahdeksan maalia ja joutui jakamaan bonuksensa joukkuekavereitten kanssa, Dhand muistelee.
Bolasie vahvisti tarinan Evertonin verkkosivuilla.
– On totta että minulle maksettiin hampurilaisina. Tällaisia tarinoita oli silloin paljon.
LUE MYÖS:
- Iivo Niskanen: mullistava uutinen!
- Erikoista! NHL:stä tuttu suomalaishyökkääjä teki pätkäsopimuksen SM-liigaseuran kanssa
- IS: Sisäpiiripaljastus Alisa Vainion vaietusta puolesta
- Cristiano Ronaldolta jättipaljastus: ura päättyy
- Aleksi Valavuori jysäytti yli miljoonan euron ilmoituksen – ”J*malauta mikä pommi”
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Nyt sattui nolosti: KHL-pelaaja jätti suomalaistoimittajan kylmäksi – katso video
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Katajalle makea voitto KTP:stä
- HIFK hankki entisen maajoukkuepelaajan – ”Muurinen oli yksi iso syy siirtoon”
- Tallinnan KHL-hankkeen puuhamies: ”Haluamme nostaa virolaisen jääkiekon Jokerien tasolle”
- Tero Pitkämäellä yksi MM-muisto ylitse muiden – ”Se jätti pikkupoikaan jäljen”
- Alppitähti Lindsey Vonn juhlisti synttäreitään viattomalla bikinikuvalla – fanit sekosivat: ”P**seesi on mieletön”
- Anton Lindforsin tie katkesi puolivälierässä
- Argentiina-luotsi Sabella sysää paineet Saksalle