82-vuotias futislegenda täräyttää – ”Messin on aikuistuttava paljon”
Kuva: Getty Images
Lionel Messi nostetaan henkilökohtaisten saavutustensa perusteella usein kautta aikojen maailman parhaaksi pelaajaksi. Yksi on kuitenkin eri mieltä.
Real Madridin ja Brasilian maajoukkueen entinen hyökkääjä Canario väittää, ettei Lionel Messi ole noussut vielä maamiehensä Alfredo Di Stefanon tasolle.
– Di Stefanio oli maalintekijä, hän puolusti, hän hyökkäsi.. Näiden nuorten joukosta ei löydy niin kokonaisvaltaisia pelaajia, 82-vuotias Canario kommentoi Goal.comin mukaan.
– Messi on hieno pelaaja, mutta hänen on aikuistuttava vielä paljon jos hän haluaa olla sellainen kuin Di Stefano. Messi pelaa vain muutaman metrin alueella. Di Stefano pelasi ylhäällä ja alhaalla, hän juoksi, hän taisteli. Messi ei vain tee niin.
Di Stefano voitti vuosina 1950-1960 muun muassa Eurocupin viidesti Real Madridin riveissä. Hän kuoli vuonna 2014 88-vuotiaana.
LUE MYÖS:
- Huippu-urheilua veloituksetta: Viaplay TV:n tammikuun kohokohdat huippufutiksesta snookeriin ja talvilajeista käsipalloon
- Niskaset parhaita suomalaisia Tour de Skillä
- Suomalaisten meno tahmeaa Tour de Skin avauksessa
- Manchester United voitti Valioliigan tapaninpäivän ottelun
- Suomen joukkueet Tour de Skille ja Keski-Euroopan mäkiviikolle nimetty
- Nuorille Leijonille synkkä ilmoitus MM-kisojen alla
- IS: NBA-fanit hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Kihlattu valmentajana ladulla ja elämässä: Vilma Ryytyn salaisuus huipulle nousuun paljastui
- Jukka Jalonen paljasti MTV:lle – tekemässä lähtöä Italian peräsimestä
- Joulunajan huippu-urheilukattaus Viaplayssa: NHL:n ja Valioliigan huippumatsit, Tour de Ski & dartsin MM-kisat