82-vuotias futislegenda täräyttää – ”Messin on aikuistuttava paljon”

Lionel Messi nostetaan henkilökohtaisten saavutustensa perusteella usein kautta aikojen maailman parhaaksi pelaajaksi. Yksi on kuitenkin eri mieltä.
Real Madridin ja Brasilian maajoukkueen entinen hyökkääjä Canario väittää, ettei Lionel Messi ole noussut vielä maamiehensä Alfredo Di Stefanon tasolle.
– Di Stefanio oli maalintekijä, hän puolusti, hän hyökkäsi.. Näiden nuorten joukosta ei löydy niin kokonaisvaltaisia pelaajia, 82-vuotias Canario kommentoi Goal.comin mukaan.
– Messi on hieno pelaaja, mutta hänen on aikuistuttava vielä paljon jos hän haluaa olla sellainen kuin Di Stefano. Messi pelaa vain muutaman metrin alueella. Di Stefano pelasi ylhäällä ja alhaalla, hän juoksi, hän taisteli. Messi ei vain tee niin.
Di Stefano voitti vuosina 1950-1960 muun muassa Eurocupin viidesti Real Madridin riveissä. Hän kuoli vuonna 2014 88-vuotiaana.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikko Rantasen hirmuvireelle jatkoa – kaatoi yksin Winnipegin
- Carolina haki vierasvoiton Washingtonista
- Florida avasi toisen kierroksen tappiolla
- Oscar Piastrille kolmas peräkkäinen voitto
- McLarenit hallitsivat Miamin sprinttiä – Max Verstappenille paalupaikka
- Kimi Antonelli rysäytti sprintin paalulle Miamissa
- Chelsea teki selvää jälkeä ”suomalaisjoukkueesta”
- Eetu Luostarinen hurjasteli Floridan jatkoon
- Sebastian Aho siivitti Carolinan jatkoon
- Mikko Rantanen siivitti Dallasin kiinni jatkopaikkaan