Toimittaja tylynä: Patrik Laine ei voita NHL:n vuoden tulokkaan palkintoa

NHL.comin toimittaja Dan Rosen ei usko Winnipeg Jetsin suomalaislupauksen Patrik Laineen voittavan NHL:n vuoden parhaalle tulokkaalle kauden päätteeksi jaettavaa Calder Trophya.
Rosen uskoo, että 12 maalia edellisissä 16 ottelussa iskenyt Auston Matthews vie pystyn nimiinsä. Kanadalainen Matthews varattiin edellisessä NHL:n varaustilaisuudessa ensimmäisenä, Tapparassa vielä viime kaudella pelannut Laine, 18, toisena.
– Hän (Laine) nousee esiin muiden tulokaskandidaattien joukosta. Matthewsille menee hetki oppia kuinka olla dominoiva sentteri, mutta nyt hän on hyvässä vauhdissa ja pelaa paremman runkosarjan jälkimmäisen jakson, Rosen kirjoittaa.
Tällä hetkellä nuori kaksikko on tasapisteissä tehotilastoissa. 35 pelissä Toronto Maple Leafsia edustava Matthews on tehnyt tehot 18+12=30. Laineen saldo 38 pelissä on 19+11=30.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Suomalaisjoukkueilla surkea startti europeleihin
- F1:ssä pamahti uutispommi – Red Bull -pomolle kenkää
- NHL:n runkosarjaan enemmän pelejä
- Niclas Grönholm toiseksi Ruotsin vesikisassa
- Lando Norris kotikisan voittoon – Silverstonessa draamaa ja yllätyksiä
- Max Verstappen tykitti paalulle
- McLarenit ja Ferrarit kovimmassa vauhdissa Silverstonessa
- Valioliigasta karmea suru-uutinen – Diogo Jota menehtyi traagisesti
- Oliver Lindell upeasti golfin major-turnaukseen
- NHL:n varaustilaisuus suomalaisittain surullista katsottavaa