Hollannilla kohtalon päivä Kazakstanissa: ”Turkki menettää vielä pisteitä”
Kuva: Getty Images
Hollannilla on tiukka paikka tänään jalkapallon EM-karsinnoissa. Sen on raavittava pisteitä väkisin, voidakseen haaveilla jatkokarsintapaikasta.
Tappio syyskuussa Turkille lukemin 0-3 tiesi sitä, että Hollannin on ohitettava Turkki pisteissä, muuten se putoaa tylysti ulos jo alkulohkossa. Kazakstan venyi edellisessä ottelussaan Islannissa maalittomaan tasapeliin, joten puolivaloilla ei Hollanti ottelua hoitele. Samaan aikaan Turkki kohtaa vieraissa Tshekin, joka on jo varmistanut jatkopaikkansa.
Turkki on kaksi pistettä Hollantia edellä, viimeisellä kierroksella ensi tiistaina molemmilla on kotiottelu, Hollanti pelaa Tshekkiä ja Turkki Islantia vastaan.
– Älä kysy miksi, mutta olen täysin varma, että Turkki menettää pisteitä kahdessa viimeisessä ottelussaan. Meidän on nyt hoidettava homma ja otettava kahdesta ottelusta täydet kuusi pistettä, millään muulla ei ole merkitystä. Väliä ei ole sillä, kuinka ne pisteet tulevat, kunhan tulevat, konkarihyökkääjä Robin van Persie sanoi De Telegraafille.
Kazakstaniin Hollanti matkusti ilman loukkaantuneita Arjen Robbenia, Daryl Janmaatia, Stefan De Vrij´tä ja Davy Klaassenia. Lisäksi Bruno Martins Indi on pelikiellossa.
LUE MYÖS:
- EM-kisat: Päivän suomalaiset 16.8. – Alisa Vainio lähtee suosikkina naisten maratonille
- Unelma kariutui – Veera Selänne joutui tekemään lopullisen ratkaisun
- Katso täältä SM-liigan ilmaisottelut kaudella 2026–27
- Kaukalossa kultaa takonut Tappara julkaisi synkkiä tietoja
- Ilona Mononen Ylelle: Se oli siinä!
- Silja Kosonen paljasti IS:lle: Senni-rakas yllätti heti EM-kullan jälkeen
- EM-kisojen aikataulu, ohjelma, televisiointi ja suomalaiset 14.8.
- Ilona Mononen tavoittelee EM-mitalia naisten 3000 m esteiden finaalissa
- Naisten seiväsfinaali tänään tv:ssä – Wilma Heltelä puolustaa EM-kultaansa
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Silja Kosonen ja Krista Tervo EM-mitalijahdissa – näin näet naisten moukarifinaalin
- Ilona Mononen tavoittelee EM-mitalia naisten 3000 m esteiden finaalissa
- Naisten seiväsfinaali tänään tv:ssä – Wilma Heltelä puolustaa EM-kultaansa
- Silja Kosonen paljasti IS:lle: Senni-rakas yllätti heti EM-kullan jälkeen