1. FC Magdeburg varmisti lauantaina nousunsa 2. Bundesliigaan ja ilo ottelun jälkeen oli ylimmillään. Nousujuhlat karkasivat kuitenkin täysin käsistä myöhemmin illalla kaupungilla.

Noin 150 naamioitunutta mellakoitsijaa heitti poliiseja kivillä ja pulloilla kaupungin keskustassa. Poliisi puolestaan vastasi pippurisumutteella ja paikalle tuotiin myös vesitykki. Kaikkiaan poliisi kirjasi 15 eri rikettä, 11 rähinöitsijää otettiin talteen ja kaikkiaan 38 ihmisen henkilötiedot kirjattiin ylös.

Poliisi ilmoitti kaikkiaan 28 viranomaisen loukkaantuneen, näistä kuuden pahemmin.

– Yksittäiset ihmiset lähtivät provosoimaan ihmisiä tähtäimenään tilanteen kärjistäminen, Sachsen-Anhalt Nordin poliisin tiedottaja Frank Kussner sanoi SID:lle ja tähdensi, että vastaavaa ei ole odotettavissa ensi kaudella ”Zweitessa”.

– Magdeburgilaiset ovat aiemmin osoittaneet osaavansa juhlia rauhallisesti.

Seura irtisanoutui mellakoitsijoista ja näiden käytöksestä jyrkästi ja totesi syyllisten olevan rikollisia, ei faneja.