Tapparan taustayhtiö kovaan tulokseen – ”Tulos hyvä, mutta ei riittävä”
Kuva: Juha Tamminen
Tappara kertoo verkkosivuillaan, että seuran taustayhtiö Tamhockey Oy:n tulos nelinkertaistui edellisestä vuodesta Suomen Mestaruuden ansiosta.
Tampereen Tapparan taloudellinen tulos koheni edellisestä kaudesta noin 200 tuhatta euroa. Tapparan taustayhtiön Tamhockey Oy:n tulos tilikaudella 1.5.2015 – 30.4.2016 on 252 378,80 euroa. Edellisellä tilikaudella tulos oli positiivinen noin 62 000 euroa.
Tapparan toimitusjohtaja Mikko Leinonen kommentoi tuloksen olevan hyvä, mutta ei riittävä.
Urheilullisesti Tapparan joukkue pelasi Liigan finaaleissa ja on siten vakiinnuttanut asemansa Liigan parhaimpien joukkueiden joukossa. Saavutettu Suomen Mestaruus kruunasi hyvän kauden.
Tulosparannus on merkittävä, liikevaihto nousi muutama satatuhatta euroa ollen nyt 7,5 miljoonaa euroa, ja vaikkakin kustannukset nousivat odotettua enemmän, pystyttiin kuitenkin tulosta parantamaan kohtuullisesti. Lipunmyynnin kehittyminen suotuisasti yhden kauden notkahduksen jälkeen ja yhteistyösopimusten jatkuva lisääntyminen olivat kauden myönteisiä asioita. Lipunmyynnin odotetaan edelleen kasvavan myös alkavalla kaudella.
Tapparan osallistuminen CHL:ään (Champions Hockey League) on jatkossakin Tapparalle merkittävä panostus tulevaisuuteen ja pitää Tapparan tiukasti seurajääkiekon kansainvälistymisessä mukana. Elokuun 27. päivänä 2016 kohdataan Tampereella Hakametsässä ensimmäisessä kotiottelussa sveitsiläinen huippujoukkue HC Lugano, syyskuun alussa puolestaan saksalainen Adler Mannheim.
– Tampereen areenahankkeen myönteinen kehittyminen tukee myös Tapparan kansainvälistymisstrategiaa ja on kaikille tamperelaisille kulttuurin ja urheilun harrastajille mieluinen kehitys, toteaa toimitusjohtaja Leinonen Tapparan sivuilla.
Lähde: Tapparan verkkosivut
LUE MYÖS:
- Jokerit jysäytti kolme jättihankintaa – Teemu Turunen paljasti syyn siirrolleen
- Krista Tervo: surkea uutinen!
- Siirtomarkkinoilla jysähtää – Real Madrid tekemässä suomalaishankinnan
- Saga Vanninen: valtava muutos!
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- Kanavoi sisäinen petosi Beazt Fight -ennakkokatsauksella
- Kalle Palander täräyttää: kaksi etua ottelussa Aleksi Valavuorta vastaan
- Aleksi Valavuori: huima paljastus kohutun nyrkkeilyottelun alla!
- Tanskan supermies harvinaiseen kerhoon
- Huuhkajille selkäsauna Saksassa
- Skandaali muhii Natalissa – Meksikolta hylätty kaksi maalia
- KHL-seuran hallitus kokoontui – Raimo Helmiselle potkut
- Yllätyskäänne: ”Uusi Zlatan” sanomassa ei Real Madridille
- Ahmed Musa katkerana Leicesterille – ”Halusin jäädä Englantiin”
- HIFK-legenda ylistää jenkkipakkia: “Jalat kuin puhelinpylväät”
- Sandra Eriksson Brysselin Timanttiliigassa: ”Loppuajan suhteen ei ole suunnitelmia”
- Shokkikäänne: Patrik Laine osana NHL:n isoa skandaalia
- AL: Tampere United tekee paluun
- Arjen Robbenin siirto Manchester Unitediin lähellä
- Juventuksen tähtipelaaja myöntää: ”Olin lähellä lähtöä”