Yllätyskäänne – Kakkosen seura sai pisteensä takaisin
Suomen Palloliiton kurinpitovaliokunta teki 12.8. päätöksen, jolla Kakkosta pelaavalle Atlantis FC Edustukselle määrättiin yhdeksän pisteen pistemenetys sekä 1 000 euroa sakkoa.
Tapauksessa oli kyse siitä, että Atlantis oli rekisteröinyt pelaajastatukset väärin 23 pelaajan osalta. Lisäksi kahdella pelaajalla ei ole ollut vaadittavaa oleskelulupaa.
Atlantis valitti päätöksestä Suomen Palloliiton vastalausevaliokunnalle ja pisteiden osalta se kannatti. Atlantis totesi vastineessaan, että pelaajastatusten rekisteröinti oli perustunut tietämättömyyteen ja osaamattomuuteen.
Vastalausevaliokunta palautti Atlantikselle menetetyt yhdeksän pistettä, mutta sakkorangaistus jäi voimaan. Näin Atlantiksella on edelleen mahdollisuus säilyä Kakkosessa.
Koko Vastalausevaliokunnan päätöksen voi lukea täältä.
LUE MYÖS:
- Carolina finaaliin – Montreal lomille
- Ranskan avoimiin uusi valtias
- Leijonat finaalijahtiin lauantaina
- Argentiinalaiset huokaisivat helpotuksesta
- Uskomaton Norja neljän sakkiin
- Leijonat vakuuttavasti välieriin
- Carolina matkalla finaaleihin – Montreal vailla mahdollisuuksia
- Huuhkajien kokoonpanoon muutoksia
- Leijonien puolivälierä torstaina
- Näin jääkiekon MM-kisat jatkuu – puolivälieräparit ja aikataulu