”Yksi mahdollisuus sadasta” – Lincoln kirjoitti FA Cupin historiaa 103 vuoden tauon jälkeen
Kuva: Getty Images
Englannin liigan ulkopuolinen joukkue FA Cupin puolivälierissä? Näin kävi edellisen kerran vuonna 1914 ja nyt ”taas”, kun Lincoln haki hämmästyttävän 1-0-vierasvoiton Burnleysta.
Valioliigan Burnley ei juoksuttanut kentälle reservipitoista joukkuetta, mutta Lincoln taisteli täysin tasapäisesti ja pelitapahtumiin nähden voitto ei ollut millään lailla vääryys. Lincoln-manageri Danny Cowleysta on kovaa vauhtia tulossa todellinen hittinimi.
– Sanoimme että meillä on yksi mahdollisuus sadasta ja onneksi me saimme sen mahdollisuuden. Kahdeksan parhaan joukossa FA cupissa kuulostaa aika hyvältä, Cowley tunnelmoi BT Sportille.
– Teimme lujasti töitä kulmapotkuissamme ja vapaapotkuissamme ja olemme äärettömän ylpeitä pelaajistamme.
Ratkaisumaalin tekijä Sean Raggett oli maalin syntyhetkellä hiukan epäuskoisissa mietteissä; pallo ylitti maaliviivan vain hiuksenhienosti.
– Uskomaton tunne, en oikein tiedä mitä sanoa. Tämä kertoo sen, että tämä pelaajaryhmä on jotain erityistä. Mikä voitto.
– Tiesin että pallo oli maalissa, mutta avustava erotuomari ei hetkeen näyttänyt siltä että olisi samaa mieltä.
LUE MYÖS:
- Otto Virtanen suuren äärellä – turpiin tuli, mutta ei hävettävää
- Takaisku – yksi vetonaula poissa
- Nouseeko Barcelona? Miten käy Liverpoolin?
- Nikola Jokicilta jälleen uskomaton kausi
- SaiPa järjesti kiekkofaneille unelman – Tampereen paikallinen välierissä
- City hoiteli leiviskänsä, ensi viikonloppuna megaottelu
- Isossa Omenassa hiljainen kiekkokevät
- Rory McIlroy nappasi pokaalin ja miljoonia
- KuPS ja AC Oulu puhtaalla pelillä Veikkausliigan kärjessä
- Golfässältä suoraa puhetta – ”Normaali paska viikko”