Wayne Rooney haluaa olla ”Englannin Luis Suarez”

Englannin todennäköinen ykköshyökkääjä MM-lopputurnauksessa on Liverpoolissa loistavan kauden pelannut Daniel Sturridge. Seurajoukkueen aisapari Luis Suarez edustaa kuitenkin Uruguayta, joten hänelle tarvitaan nyt ”korvaaja”.
Tuohon rooliin on Englannin joukkueesta vankimmin tarjolla Wayne Rooney, joka on valmis myös ottamaan haasteen vastaan.
– Seurajoukkueessa on helpompaa, mutta meillä on ollut aikaa käydä asioita läpi. Toivottavasti näemme sen hyödyt, Rooney sanoi BBC:lle.
– Suarez ja Sturridge ovat ehdottomasti olleet paras hyökkäyskaksikko Valioliigassa tällä kaudella.
Yhteispeli kaksikon kesken toimii Rooneyn mukaan parhaiten yksinkertaisella kaavalla.
– Sitä pyrkii puhumaan. Myös harjoituksissa yritetään kommunikoida ja saada peli sitä kautta kulkemaan.
Ensimmäiset todisteet kaksikon yhteistyön toimivuudesta saadaan lauantaina, kun Englanti kohtaa MM-avauksessaan Manausissa Italian.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Aleksander Barkov loukkaantui
- Arsenal siirsi Liverpoolin mestaruusjuhlia
- Riitta-Liisa Roponen erosi – päivitti nyt tilannettaan
- Florida nappasi kotiedun
- Liverpoolin mestaruus sinettiä vaille selvä
- Oscar Piastri kolmanteen peräkkäiseen voittoon
- Max Verstappen räväytti paalulle
- McLarenit vapaiden harjoituste nopeimmat
- ”Suomalaisjoukkue” järjesti jättipaukun Konferenssiliigassa
- NHL:n runkosarja saatiin päätökseen